Vízhiány védelem
Gazdaságos megoldás, megbízható működés a hosszú szivattyú élettartam érdekében.
Vízhiány védelem többféle módon
A szivattyúk alapvetően strapabíró berendezések, viszonylag csekély karbantartás mellett is hosszú élettartammal bírnak. Azonban a megfelelő működés érdekében, a vízhiány védelem valójában elengedhetetlen elemnek számít. A szivattyú telepítése előtt fel kell mérni az adott körülményeket. Ennek megfelelően kell kiválasztani magát a szivattyút is. Ha nem az adott kúthoz megfelelő modell kerül kiválasztásra (mert például túl nagy a szivattyú szállítókapcitása), akkor is fennállhat a szárazonfutás veszélye.
Miért szükséges a vízhiány védelem?
Egyszerű fizika az egész. Az önfelszívó szivattyúk működése közben, a súrlódás során hő keletkezik, amit valahogy el kell vezetni, különben a szerkezet túlmelegedhet. A folyadékot mozgató ún. hidraulika megfelelő hűtése a szivattyúzott folyadékkal biztosítható, mivel az elvonja a keletkezett hőt a súrlódó alkatrészekről.
De mi a helyzet akkor, ha valamiért lecsökken a vízszint? A szivatyú ekkor csak erőlködik, miközben próbálja biztosítani a szükséges vízmennyiséget. A folyadékhiányból kifolyólag viszont kevesebb esetleg semennyi folyadék nem halad keresztül rajta, ezért megtörténik a túlmelegedés és a hidraulikus rész – azon belül is többnyire a tömítés, a járókerék és az ejector - tönkre megy. Az sem ritka, hogy ilyen esetben összeolvad az ejektor a járókerékkel, de a szivattyú burkolata is megrepedhet. A szivattyúzott folyadék felmelegedése pedig az ásványi anyagok kicsapódását eredményezi, ezek idő előtt elöregítik a szigeteléseket és a tömítéseket.
Tehát a végleges meghibásodás érdekében, mindenképp szükséges a vízhiány védelem biztosítása szárazonfutás ellen. Szerencsére erre többféle módszer létezik.
Mikor van szükség vízhiány védelemre?
Ökölszabályként azt szoktuk mondani – megjegyezzük, hogy ezt sok helyen rosszul idézik… -, hogy a néveleges térfogatáram nagyjából 5% alatti folyadékáramlás már káros lehet a hidraulikára nézve. Azonban ha egy 2,0 m3/h névleges szállítókapacitású szivattyú esetén 5% azaz térfogatáramot elegendőnek gondolunk, akkor eléggé elszámolhatjuk magunkat, mert ez óránként 100 liter vizet jelentene. Könnyen belátható, hogy ez nem lesz elegendő.
Érdemes figyelembe tényezőként venni azt is, hogy a kút környékén a körülmények folyamatosan változhatnak a víznyerő helyet illetően. A vízhiány az időjárással is összefügghet. Aszály idején a kút vízszintje, vízhozama lecsökken, de az is megtörténhet, hogy egyszerűen túlszívjuk a kutat. Ezért lényeges nagy hangsúlyt fektetni a szivattyú teljesítményére a vásárlás során, mivel azt érdemes összehangolni a kút vízhozamával. Ha túl sok vizet szivattyúzunk túl gyorsan, akkor meg kell várnunk, amíg helyreáll a kút optimális vízszintje.
Emberi mulasztás miatt is bekövetkezhet a szárazonfutás, amit szintén ki lehet küszöbölni a megfelelő vízhiány védelem kiépítésével. Nem ritkán hallunk bekapcsolva felejtett és magára hagyott szivattyúkról. Vezetékes víz esetében számolnunk kell azzal is, hogy bármikor vízszünet állhat be, például valamilyen hálózat javítási munkák miatt, de akár a szívóág is eltömődhet. Ilyenkor a szivattyú hiába próbálkozik, nem lesz elegendő folyadék, amit továbbíthatna, ezáltal pedig nő a meghibásodás esélye.
A berendezés elhelyezésekor szintén figyelni kell arra, hogy elég mélyre kerüljön. Amennyiben nem egy meglévő rendszerbe építve működtetjük, hanem arra használjuk, hogy valahonnan vizet távolítsunk el, akkor lényeges szem előtt tartani, hogy a változó vízmennyiségnek megfelelően alkalmazzuk a berendezést.
Van kiút - a megoldás a vízhiány védelem
A fentebb vázolt problémák megoldására szolgálnak az olyan szivattyúvezérlők, amelyek időben észlelik, hogyha fennáll a szárazonfutás esélye. A vízhiány védelem egyik leghatékonyabb eszköze a mechanikus elven működő vízhiányvédő nyomáskapcsoló. A segítségével félig automatizálható a szivattyú védelme. A kikapcsolást elvégzi, ám minden esetben vissza kell kapcsolni az eszközt. Ez nem rossz megoldás egy hétvégi házban, telken végzett locsolás során
Amennyiben vízművünk van, akkor a nyomáskapcsolóval sorba bekötve kell hogy alkalmazzuk a szárazonfutás elleni védelmet szolgáló kapcsolót. Ez ugyan főként a házi vízmű rendszerekhez számít ideális választásnak de öntöző rendszerek eseténbe is alkalmazható, habár ismételjük, a visszakapcsolásról gondoskodni szükséges.
Mivel a vízhiány védelem többféle módon alakítható ki, ezért érdemes említést tenni a vákuumkapcsoló kínálta lehetőségről is. Ennek a működési elve némileg eltér a fent említett változatoktól, viszont hasonlóan hatékony vízhiány védelem biztosítható az alkalmazásával. A kapcsoló telepítése a szívócsőbe történik. A beüzemelés során az érzékelők összezárt állapotban maradnak egészen addig, amíg a folyadék elfogy. Ha ez bekövetkezik, akkor a vákuumkapcsoló kikapcsolja a szivattyút.
Áramláskapcsolóval a vízhiány védelemért
Láthatjuk tehát, hogy bőven van miből válogatni annak érdekében, hogy megvédjük a szivattyút a szárazonfutástól. Az áramláskapcsoló az elvárt módon képes ki- és bekapcsolni a szivattyút, továbbá jelzi, hogyha a vezetékben nem áramlik elég folyadék. Ilyenkor a fenti berendezésekhez hasonlóan, szintén lekapcsolja a szivattyút, megvédve azt a szárazonfutástól. A hatékonyságát jól példázza, hogy képes érzékelni egy esetleges csőrepedést vagy a csap csepegését. Áramláskapcsoló nélkül ilyenkor a szivattyú nem állna le, amitől leéghet, nem mellesleg pedig rengeteg víz menne kárba. Az áramláskapcsoló viszont időben érzékeli a problémát és lekapcsolja a rendszert.
De mégis miként lehetséges ez? Ennek az eszköznek a működése a vezetéken áthaladó folyadék nyomásának mérésén és áramlásának a érzékelésén alapszik. Így mintegy indirekt módon nyújt számunka szárazonfutás védelmet. Sőt egyes berendezések bizonyos időközönként megkísérlik visszakapcsolni magukat, hátha visszatért a víz a kútba.
Melyiket válasszuk?
Az ideális változat kiválasztása érdekében, elsősorban azt kell meghatároznunk, hogy
- mire szerenénk használni?
- szeretnáénk-e legalább félig automatikus működést?
- milyen szivattyúhoz szeretnénk használni?
- illetve, hogy milyen villamos teljesítményre van igényünk?
Ezt követően már aránylag syorsan kiváalszthatü, hogy melyik vízhiányvédelem irányába indulunk.