szivattyuk.hu
Kategóriák
szivattyuk.hu
  • Kategóriák
    • Házkörüli szivattyú 3306
    • Ipari szivattyú 9813
    • Fűtési szivattyú 2466
    • Szennyvíz szivattyú 2752
    • Tartozékok, Alkatrészek 696
    • Márkáink 15580
  • Szakértőink írták
  1. Házkörüli szivattyú
  1. Házkörüli szivattyú
  2. Búvárszivattyú

Búvárszivattyú

Megbízható, gondozásmentes búvárszivattyúk vízellátásra, öntözésre és locsolásra, valamint szennyvíz szivattyúzásra. Bármelyik feladatról is van szó az itt található szivattyúk és kútszivattyúk közül biztosan megtalálja az Önnek legmegfelelőbbet!

Népszerű búvárszivattyúk
Népszerű búvárszivattyúk
Búvárszivattyúk szennyvízre
Búvárszivattyúk szennyvízre
Legnépszerűbb ásott kút szivattyúk
Legnépszerűbb ásott kút szivattyúk
Darálós búvárszivattyúk
Darálós búvárszivattyúk
GRUNDFOS búvárszivattyúk
GRUNDFOS búvárszivattyúk
PEDROLLO búvárszivattyúk
PEDROLLO búvárszivattyúk
WILO búvárszivattyúk
WILO búvárszivattyúk
Aqualift 75QJD
Aqualift 75QJD
Calpeda 4SD
Calpeda 4SD
Calpeda 6SD
Calpeda 6SD
EUROJET
EUROJET
EVAK COMBO
EVAK COMBO
Grundfos SQ
Grundfos SQ
Grundfos SP
Grundfos SP
Grundfos SQE
Grundfos SQE
Jiadi 4SR3
Jiadi 4SR3
LEO 3XRm
LEO 3XRm
Omni EVJ
Omni EVJ
Pedrollo 3SR
Pedrollo 3SR
Pedrollo 4BLOCKm
Pedrollo 4BLOCKm
Pedrollo 4SR
Pedrollo 4SR
Pedrollo 6SR
Pedrollo 6SR
WILO ACTUN SPU4
WILO ACTUN SPU4
WILO TWU 3
WILO TWU 3
WILO TWU 4
WILO TWU 4
WILO KTWU
WILO KTWU
Szűrés

Búvárszivattyú -infók a választáshoz

Szennyvízhez, ciszternákhoz vagy akár kútból való vízfelhozatalhoz egyaránt alkalmazhatók búvárszivattyúink. Ha például mostanában, újonnan építettünk fúrt vagy ásott kutat, akkor lesz szükségünk egy merülőmotoros úgynevezett búvárszivattyúra vagy közkeletű nevén kútszivattyúra is hiszen a kerti csap, öntözőrendszer, tó, medence vagy egyéb fogyasztónk működése így gazdaságos lesz; de „régi motoros” kút tulajdonosként is szükségünk lehet új szivattyút beszerzésére amennyiben újítanánk, fejlesztenénk a meglévő rendszert. Milyen szivattyút érdemes választanunk? Jól gondoljuk-e, hogy búvárszivattyúra lesz szükségünk?

Búvár szivattyúk - mit kell tudni róluk?

A búvárszivattyú – vagy merülőmotoros szivattyú – a felszíni szivattyúkkal ellentétben a víz alatt, a vízbe elmerülve működik. A búvár szivattyúk bizonyos típusai nemcsak víz, hanem más folyadékok átemelésére és felszínre hozatalára is alkalmasak. A kutakba tervezett szivattyúk legfontosabb jellemzői, hogy viszonylag nagy emelési magasságokban is képesek dolgozni, valamint emellett relatíve jelentős vízszállítási teljesítményre képesek. Nagyobb emelőmagasságra egyébként akkor van szükségünk kutak esetében, amikor alacsonyan van az üzemi vízszintje – azaz 9 méternél mélyebbről kell felhozni a vizet – ekkor egy búvár szivattyú jelentheti számunkra az ideális megoldást. Amennyiben nincsen jelentős vízszállítási képességre szükségünk és a kút üzemi vízszintje sincs túl mélyen, akkor lehet, hogy egy hagyományos önfelszívó szivattyú is elegendő. Megjegyzendő, hogy az itt tárgyalt szivattyúk nem összekeverendőek a membrános szivattyúkkal, melyek alapvetően egy másik szivattyú kategóriát jelölnek.

Vásárlásnál nem érdemes kizárólag az árakat figyelembe vennünk a választásnál hiszen, mint azt lentebb is olvashatja, rengeteg szakmai szempontnak, előírásnak és minőségi követelménynek kell megfelelni a búvárszivattyúnak ahhoz, hogy ideális segítőtársunk lehessen a mindennapokban.

Amennyiben bizonytalanok vagyunk abban, hogy jól döntenénk-e mindenképpen érdemes tapasztalt, megbízható szakembere vagy szivattyúzásban járatos hozzáértő segítségét és szaktanácsadását kérni ebben az aránylag komplex és szaktudást igénylő döntésben. Ők rendelkeznek a kellő szakismerettel.

Érdemes észben tartani, hogy egy apróságnak látszó dolog, amely hibás döntéshez vezethet jelentős összeget vihet el a pénztárcánkból. Például egy feleslegesen nagy vagy éppen túl alacsony teljesítményű szivattyú kiválasztásával, vagy a nem megfelelő csőátmérő megválasztásával stb. Azt nem is említve, hogy mennyi idegeskedéssel és időráfordítással járhat egy már víz alá telepített, beüzemelt ám nem megfelelően működő gép kicserélésének procedúrája.

Hogyan működik a merülő szivattyú?

A búvárszivattyú termékek (más néven merülőmotoros szivattyú) felépítése nagyon leegyszerűsítve gyakorlatilag a fordítottja az ásott kút szivattyúénak. Előbbinél a hidraulikát felül találjuk, míg a motort pedig a szivattyútest alsó részén. A víz a szivattyútest közepe táján általában a motortest és hidraulika teste közti szívókosáron keresztül áramlik be a hidraulikába.

Szóval a búvárszivattyú egy merülőmotoros szivattyú mely a vízben elmerítve folytatja tevékenységét. A szivattyú hűtéséhez kellő áramlást a fúrt kút fala és a szivattyútest között létrejövő víz mozgása biztosítja. A készülék teljes üzem ideje alatt a motort ez az áramlás hűti, a hidraulikán belül pedig szintén az átáramló víz vezeti el a termelődő hőt. Az egyébként csőkút szivattyúnak is nevezett búvárszivattyút 80-200 mm-es fúrt kutakhoz tervezték, de léteznek ennél kisebb átmérőjű fúrt kutakban alkalmazható szivattyúk is. Ez utóbbiak alkalmazása azonban Magyarországon nem jellemző. A minőségi búvárszivattyúk ma már rozsdamentes, korrózióálló anyagból készülnek, valamint a biztonságot a valamilyen egyszerűbb vagy bonyolultabb beépített hővédelmi funkció is fokozza.

Nagyon fontos, hogy kiválasztásánál tisztában legyünk és figyelembe is vegyük a legalapvetőbb tudnivalókat és birtokában legyünk az alap információknak kutunkkal kapcsolatban (nyugalmi, üzemi vízszint, maximális és optimális vízadó képesség), hiszen csak így lehetséges korrektül kiválasztani a megfelelő búvárszivattyút.

Tipikus csőbúvár szivattyúk: Pedrollo 4BLOCK, Grundfos SQ, Aqualift 75QJD, Pedrollo 3SR, Calpeda 4SD stb.

Mire alkalmas a búvár szivattyú?

A búvárszivattyú sokoldalúan használható, praktikus szerkezet, mely alkalmas:

  • tiszta vízhez (tiszta víz átszivattyúzására,
  • medencék, pincék, tartályok, ciszternák szivattyúzására (ilyenkor köpenycső használata kötelező).

Kifejezetten javasolható a következő felhasználásokra:

  • locsolás,
  • öntözés,
  • automata locsolórendszerek,
  • házi vízellátás,
  • árasztásos öntözés.

Ásott kút szivattyút akkor érdemes használni, ha gyűrűs vagy egyéb nagyobb átmérőjű kúttal rendelkezünk és az emelőmagasság nem haladja meg 15-20 métert. A búvár szivattyúk egyik viszonylag ritkán említett előnyös tulajdonsága, hogy a működése rendkívül csendes, így nincs hangos üzemelés és kellemetlen zúgás. A búvárszivattyú működtetése úgy lesz kifogástalan, ha már a telepítése is az. A telepítését semmiképpen sem szabad félvállról venni, ha azt szeretnénk, hogy hosszú ideig hű társunk legyen ez a költséghatékony, energiatakarékos és kényelmet biztosító berendezés. A telepítése olyan feladat, amelyhez mindenképpen tapasztalt szakember-gárda segítségét érdemes igénybe venni, hiszen néha csak nehezen orvosolható problémát okozhatunk magunknak, ha a telepítés szakszerűtlenül történik. Természetesen józan ész és némi műszaki érzék segítségével mi magunk is képesek lehetünk a búvárszivattyú telepítésére, az alapvető szakmai szabályok betartása mellett.

A búvárszivattyú használata és üzemeltetése nem bonyolult, hiszen a közel karbantartásmentes, illetve a téliesítés, fagymentesítés akár házilag is elvégezhető, nem kell kiemelnünk a szivattyút télre sem a víz alól, de felszín közeli nyomócsövek esetében ügyelnünk kell a korrekt leürítésre!

Milyen típusú búvárszivattyúkat ismerünk?

Laikusként talán meglepő, de nemcsak „a” búvárszivattyúk léteznek, hanem számos merülőmotoros szivattyú, illetve merülő szivattyúk esetében használják ezt a kifejezést. Ilyen például a szennyvíz szivattyúzására tervezett szivattyú, vagy az olyan nagy teljesítményű búvárszivattyú, amely például a szilárdabb (itt nem kövekre vagy fadarabokra kell gondolni), nehezebb, kellemetlen anyagokkal is megbirkózni képes darálós búvárszivattyú.

Mikor van szükség a mélykúti búvárszivattyúra?

A mélykúti búvárszivattyú kifejezetten mélyen fekvő, a 20 méter mélységet is meghaladó üzemi szintű kutaknál javasolt. Bármilyen célra is választunk búvárszivattyút, nagyon fontos, hogy ne csak az ár legyen az egyetlen szempont! Informálódjunk és ha lehet szaktanácsadást követően döntsünk egy adott mélykúti búvárszivattyú mellett!

Milyen szakmai szempontokra érdemes figyelni a búvárszivattyú kiválasztásánál?

Nyilván fontos, hogy mennyibe kerül 1-1 termék, de a kedvező ár mellett az is nagyon fontos, hogy tisztában legyünk három alapkérdésre adott válaszunkkal a búvárszivattyúkkal kapcsolatosan:

1.) Tudnunk kell például azt, hogy mekkora lesz a szivattyú várható terhelése a kútfejnél, azaz a nyomó oldalon. Ha házi vízellátásra használnánk a búvárszivattyút, akkor nagyobb teljesítményre lehet szükségünk, mint akkor, ha kizárólag locsolócsöves, egyszerű „slagos” öntözésben gondolkodunk. E témában egyébként a házi vízmű kategóriában érdemes körülnézni.

2.) Arra is érdemes figyelnünk, hogy mekkora a kút vízhozama, hiszen lehet, hogy nem lesz elegendő a búvárszivattyú számára, na és persze számunkra sem, így a kiválasztása előtt lehet, hogy először a kúttal kell még egy kicsit foglalkozni.

3.) Ugyanilyen fontos szempont az üzemi vízszint. Az üzemi vízszint az a pont, ahol a gép folyamatos üzemelése mellett stabilizálódik a vízszint – ellentétben a nyugalmi vízszinttel, ami azt a magasságot jelöli, ahol szivattyúzás előtt vagy után nélkül áll meg a vízszint. Ha az üzemi vízszint 9 méternél mélyebb, akkor búvárszivattyúban vagy ásottkúti szivattyúban gondolkodhatunk, hiszen ebben az esetben már csakis a merülőmotoros szivattyúval lesz lehetséges a víz felszínre juttatása, míg ellenkező esetben egy hagyományos önfelszívó szivattyú is elegendőnek bizonyulhat.

Azt még fontos tudni, hogy amennyiben növekszik a szívómélység, az esetben csökkenő teljesítménnyel kell számolnunk. Minden készülék a kevesebb szállított vízmennyiséget tud biztosítani, ahogy egyre mélyebbről és mélyebbről kell felhoznia a vizet. Ha például a a kút vizének szintje lent, 8 méteres mélységben kezdődik, akkor már csak a feltüntetett vízmennyiség 40-45 %-át fogja szállítani. Pl. egy 100 liter / perc teljesítményű szivattyú ilyen esetben már csak kb 40 liter / perc teljesítménnyel lesz képes dolgozni. 

Mi a búvárszivattyú és az ásott kút szivattyú közötti legnagyobb különbség?

Mielőtt kiválasztjuk a számunkra megfelelő szivattyút, számos tényezőt kell számításba vennünk. Az egyik a kút típusa: ásott vagy fúrt kútról van-e szó? Ahogyan a nevük is mutatja, az ásott kút szivattyút elsősorban ásott kutakhoz, gyűrűs kutakhoz tervezték, míg a búvárszivattyút a fúrt kutakba történő telepítésre.

Az ásott kút szivattyú például remekül megállja a helyét egy gyűrűs kútban és lehetőséget biztosít például kerti tavak, ciszternák, tartályok vízelvezetésére is. Azon esetekben, mikor nagyobb nyomás kell a víz felemelésére (házi vízellátás vagy öntözőrendszer esetén), akkor inkább búvárszivattyút szoktunk javasolni. Az elrendezése és működése tehát némileg eltér a búvárszivattyúétól.

Jellemzően de nem kizárólagosan az ásott kút szivattyúnál a szívó rész és a hidraulika alul található, míg a motor felül helyezkedik el. Az ásott kút szivattyúk jellemzője, hogy a vizet a szivattyú testen belül motor mellett áramoltatja felfelé. A szivattyútestben áramló víz így egyúttal hűti a motort és biztosítja a hőelvezetést a szivattyú egyéb belső szerkezeti elemeiről is (tömítések, tengely stb). A legkisebb külső átmérő az ásott kút szivattyúnál jellemzően 125 mm-től kezdődik.

Tipikus ásott kút szivattyúk: Pedrollo TOP Multi, Pedrollo NK, Pedrollo UP, WILO TWI típusok.

Mindezekről bővebben a szivattyúkkal kapcsolatban írt szakértői bejegyzéseinkben is tájékozódhat, de bármely gyártó készülékével kapcsolatban is hívhatja kollegánkat kérdés esetén. Érdemes még tájékozódni az alábbi témákban is, de ennek külön cikket szenteltünk: maximális emelőmagasság, maximális folyadékszállító kapacitás

Kerti szivattyú helyett is lehet használni? 

Ezt a kérdést rendszeresen felteszik a vásárlóink, úgyhogy ideje tiszta vizet önteni a pohárba. A kerti gépek gyakorlatilag felszíni száraz beépítésű szivattyúk, melyek max. 9 méter mélységből képesek a vizet felszívni. Ha ennél mélyebbre a kell felhozni a folyadékot, akkor már a búvárszivattyúra használata ajánlott. Hogy pontosan milyen re lesz szükség azt alapvetően a liter / perc fogja meghatározni és a szükséges nyomás mértéke (ez az emelési magasság / 10). Szóval 80 méter esetében 8 BAR zárónyomásról beszélünk. 

Lehetséges a búvárszivattyú szárazon történő működtetése?

A rövid és egyértelmű válasz: Nem!

A szivattyú szárazon futása károsíthatja a mechanikus tömítést és a motort. Ezért az úszókapcsolókat úgy kell elhelyezni, hogy az aknában lévő töltöttségi szint ne csökkenjen a szivattyú működéséhez szükséges minimális szint alá. Ezért a szivattyú első üzembe helyezése előtt mindig össze kell vetni az adott területen uralkodó tényleges körülményeket az üzemeltetési utasításban vagy az adatlapon megadott adatokkal.

Milyen típusú közegeket lehet merülőszivattyúval szivattyúzni?

Tiszta, alacsony viszkozitású, nem robbanásveszélyes, szilárd anyagokat vagy hosszú szálakat nem tartalmazó közegek. Ha a víztől eltérő sűrűségű folyadékot kell szivattyúzni, figyelembe kell venni a hidraulikai teljesítmény változása miatt szükséges motorteljesítményt.

Az ivóvíznél agresszívabb folyadékok szivattyúzásakor a speciális anyagszerkezetű szivattyúváltozatokat, mint például az SP N, SP R és SPNE, kell használni például a Grundfos márka esetében (de erről bővebben kollegáink tudnak felvilágosítást adni).

Melyek a legnépszerűbb márkák?

Ma már számtalan gyártó, számos búvárszivattyú márka és típus között nyílik lehetőségünk választani. A legnépszerűbb búvárszivattyú márkák a kiváló minőséget ötvözik a jó ár-érték aránnyal. A legjobb búvárszivattyú márkák (szigorúan ABC sorrendben): Aqualift, Calpeda, GRUNDFOS, WILO, EUROJET, PEDROLLO stb. Ezekből a márkákból is több búvárszivattyú típus érhető el a kiválasztás előtt nem érdemes kihagyni a szaktanácsadás lehetőségét sem.

A minőségi termékek esetében előny, hogy korrózió állóak, Ez egy olyan előny, amelyet csak a legjobb merülő vízszivattyúk tudnak biztosítani. A rosszabb minőségű anyagból készült szivattyúk hajlamosak a korrózióra. Csak a legjobbak (mi ezeket forgalmazzuk) nyújtják azt az előnyt, hogy ellenállnak a korróziónak. Általában rozsdamentes acélból készülnek a korrózió elkerülése érdekében.

Búvárszivattyúk vs centrifugál szivattyúk

A búvárszivattyú és a centrifugál szivattyú egyaránt a centrifugális erőre támaszkodik a víz kiszivattyúzásához. Azonban különböző helyekre telepítik őket, mivel más-más módon épülnek fel. A búvárszivattyút a víz alá telepítik, míg a centrifugál szivattyút a talajra. Ezért a búvárszivattyúkat mély kutakon keresztül történő talajvízkitermelésre használják, a centrifugál szivattyúk pedig ideálisak a városi területeken vagy ipari célokra történő vízellátási és vízelvezetési alkalmazásokhoz.

Konstrukció

A merülőszivattyúkat úgy tervezték, hogy egy tóban, tartályban vagy más tárolóhelyen a víz alá merülve maradjanak. A búvárszivattyúk motorja az olajjal töltött üregekben marad zártan. Ezek az üregek zárva maradnak az átvivő közeggel szemben. Lehetőség van egy szabványos szivatty&uac

Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Kosár
  • Kedvenceim
Információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Fizetés
  • Szállítás
  • Elérhetőségek
K-Tech Szivattyú Kereskedelmi Kft.
  • 1143 Budapest, Hungária krt. 105.
  • +36 1 222-0238
  • info@szivattyuk.hu
Iratkozzon fel hírlevelünkre!

FELIRATKOZÓKNAK
KEDVEZMÉNY!

Jöjjenek a hírek!

Feliratkozás
sixpayment
SSL Certificate
Árukereső, a hiteles vásárlási kalauz
  • Házkörüli szivattyú 3306
  • Ipari szivattyú 9813
  • Fűtési szivattyú 2466
  • Szennyvíz szivattyú 2752
  • Tartozékok, Alkatrészek 696
  • Márkáink 15580
  • Szakértőink írták
Belépés
Regisztráció
Cookie beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezhet, amivel elfogadja az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.