szivattyuk.hu
Kategóriák
szivattyuk.hu
  • Kategóriák
    • Házkörüli szivattyú 3306
    • Ipari szivattyú 9813
    • Fűtési szivattyú 2463
    • Szennyvíz szivattyú 2752
    • Tartozékok, Alkatrészek 706
    • Márkáink 15584
  • Szakértőink írták
  1. Házkörüli szivattyú
  1. Házkörüli szivattyú
  2. Kerti Önfelszívó Szivattyú

Kerti Önfelszívó Szivattyú

Kerti önfelszívó szivattyúk fúrt vagy ásott kutakból történő öntözésre és locsolásra.

Ezek szivattyúk kiválóan ellátják feladatukat legyen szó egy hétvégi ház, telek, családi háza vízellátásról vagy locsolásról.

Amennyiben egy telepített öntözőrendszer megtáplálása a feladat ezek a kerti szivattyúk akkor sem vallanak kudarcot! Sőt! A nagyobb készülékekre akár mezőgazdasági feladatokat vagy egy komolyabb sportpálya locsolását is rábízhatjuk.

Legnépszerűbb kerti szivattyúk
Legnépszerűbb kerti szivattyúk
PEDROLLO kerti szivattyúk
PEDROLLO kerti szivattyúk
GRUNDFOS kerti szivattyúk
GRUNDFOS kerti szivattyúk
LEO kerti szivattyúk
LEO kerti szivattyúk
Aquastrong EQm
Aquastrong EQm
Aquastrong EJWm
Aquastrong EJWm
DAB Jet
DAB Jet
Grundfos CHBasic
Grundfos CHBasic
Grundfos CHBasic PS
Grundfos CHBasic PS
Grundfos JP
Grundfos JP
Grundfos JPBasic
Grundfos JPBasic
Grundfos JPBasic PS
Grundfos JPBasic PS
Grundfos NSBasic
Grundfos NSBasic
LEO XJWm
LEO XJWm
LEO XQm
LEO XQm
Pedrollo 2CR, 3CR, 4CR, 5CR
Pedrollo 2CR, 3CR, 4CR, 5CR
Pedrollo FUTURE JET
Pedrollo FUTURE JET
Pedrollo JCR
Pedrollo JCR
Pedrollo JSW
Pedrollo JSW
Pedrollo PK
Pedrollo PK
Pedrollo Plurijet
Pedrollo Plurijet
Pedrollo 3-4 CP
Pedrollo 3-4 CP
SPERONI CAM
SPERONI CAM
WILO HiPeri
WILO HiPeri
WILO Initial Jet
WILO Initial Jet
WILO HiMulti 3
WILO HiMulti 3
WILO MC
WILO MC
WILO WJ
WILO WJ
Szűrés

Kerti szivattyú, önfelszívó szivattyú

Amennyiben kertes házban lakunk vagy hétvégi házunk van úgy előbb-utóbb felmerül, hogy szeretnénk a nyári időszakban vagy azon kívül is megoldani a kerti öntözést, locsolást vagy egyéb vízellátást. Erre akár önfelszívó szivattyút is alkalmazhatunk. Érdemes tehát megismerkedni a különféle kerti szivattyúkkal és önfelszívó szivattyúkkal.

Az önfelszívó szivattyúk kisebb és nagyobb teljesítményben egyaránt elérhetőek. A gyakorlatban ezeket a szivattyúkat elsősorban öntözési, locsolási célra használják. Érdekes, hogy kezdetleges szivattyúkat kisebb vagy nagyobb vízmennyiség célzott mozgatására már időszámításunk előtt is használtak. Már akkor is elsősorban öntözési rendszereket működtettek velük, szerkezetüket és működési elvüket pedig először Archimédesz fogalmazta meg. Róla is nevezték el archimédeszi csavarnak az első vízszivattyút. Azóta számos szivattyúfajtát találtak fel és használatuknak területe is kibővült. A technológia fejlődése révén három önfelszívó szivattyú típust különböztetünk meg:

  • az ejektoros más néven JET szivattyúkat,
  • a hagyományos centrifugál szivattyúkat,
  • valamint az ún. oldalcsatornás önfelszívó szivattyúkat.

A kerti szivattyúk típusairól

Az önfelszívó szivattyúk közt a JET típusú szivattyúk a háztartásokban legelterjedtebb típusok. Akár gáz tartalmú folyadékok szivattyúzására is alkalmasak belső kialakításuk révén. A JET rendszerű önfelszívó szivattyúk akár háztartási nyomásfokozásra is kiválóan alkalmasak. Ilyen például a webáruházunkban is kapható DAB Jet önfelszívó szivattyú.

A hagyományos centrifugál szivattyúk rendkívül hatékony eszköznek bizonyulnak nagyobb mennyiségű, víz szerű alacsony viszkozitású, kicsi és minimális méretű szilárd részecskét tartalmazó folyadékok szállítására is. A szó szorosan vett értelmében nem önfelszívók, de mivel van szívóképességük ezért mindenképpen szerettük volna megemlíteni a típust. A centrifugál szivattyúk

Az oldalcsatornás önfelszívó szivattyúkat különféle könnyű folyadékok szivattyúzására fejlesztették ki. Többnyire a vegyipari üzemekben is főleg a szűrésnél vagy kristályosításnál használt mosóvíz, vízhűtésű hőcserélők vize, vagy kazántápvíz keringetésére, mozgatására használják. Ritkábban híg szuszpenziók, szennyezett ipari vizek, könnyű zagyok továbbítására is alkalmazzák, bár ezek az anyagok a járókereket erősen koptatják, így nem javasolt az efféle felhasználás.

Milyen elemekből épülnek fel ezek a szivattyúk?

Az Archimédesz által készített szivattyú még egy nagyon egyszerű berendezés volt, manapság a víz mozgatására alkalmas gépek azonban már nemcsak egy hengerből és csavarból állnak, hanem motorból, szivattyúházból, szívó-nyomó csonkból, járókerékből, tengelyből és tömítésből.

A szivattyú meghajtó motorja üzemelhet robbanó motorral és elektromos árammal egyaránt, az utóbbi a leggyakoribb. A szivattyúház az a tér, ahol konkrét szivattyúzási folyamat zajlik. A szívócsonk a szivattyú azon része, ahol a víz a szivattyúházba ömlik nyomócsonkon keresztül pedig távozik a folyadék. Az tudnunk kell, hogy a szívó- illetve a nyomócsonkhoz pontosan illeszkedő belső átmérőjű csövet érdemes használni. A szivattyúk járókereke mozgatja a szivattyúházon belül a folyadékot. A szivattyúkban a folyadék többnyire tengelyirányban lép a szivattyúházba és arra merőlegesen fog távozni. A szivattyú tengelye a járókerék forgatásához szükséges. A szivattyúknál a mozgó, forgó alkatrészek miatt csúszógyűrűs vagy tömszelencés tömítéssel oldják meg a tengely tömítését.

Mit érdemes figyelembe venni az önfelszívó kerti szivattyúk kiválasztásakor

A legfontosabb amivel tisztában kell lennünk az az, hogy az önfelszívó szivattyúk korlátozott mélységből képesek felszívni a vizet. A modern JET rendszerű kerti szivattyúk akár 9 méter mélységből is képesek felemelni a vizet, de a gyakorlatban azt szoktuk javasolni, hogy maximum 8 méter mélységet fogadjunk el mint biztosan működőképes lehetőség.

Adódik a kérdés, hogy mi lehet ennek az oka?

A magyarázat igen egyszerű. Mint minden műszaki eszköz a szivattyúk is kopnak, idővel veszítenek a nyomásukból és ezzel párhuzamosan lecsökken az a mélység ahonnan képesek kiemelni a vizet. Ezt fejben tartva és a nyolc méteres szívómélységgel kalkulálva nem ér majd bennünket évek múltán kellemetlen meglepetés, hanem ezzel szemben pont, hogy az elképzelésünk szerint, megfelelően fog üzemelni és vizet szállítani a beépített kerti önfelszívó szivattyú.

Milyen kiegészítőket használhatunk a kerti szivattyúkhoz?

A megvásárolt és letelepített önfelszívó szivattyút feltehetőleg szeretnénk kényelmesen és biztonságosan használni. Erre remek lehetőséget nyújt, hogyha automatizáljuk a kerti szivattyú működtetését. Milyen jól hangzik és mennyire kényelmes is a valóságban, hogyha nem kell miden egyes alkalommal az elektromos vezetéket csatlakoztatni vagy éppen kihúzni a konnektorból aszerint, hogy éppen bekapcsolni vagy kikapcsolni szeretnénk a szivattyút. Erre valók a nyomáskapcsoló berendezések és az áramláskapcsoló szerkezetek.

Nyomáskapcsoló választása esetén nem csak hogy érdemes, hanem egyenesen kötelező hidrofor tartályt alkalmaznunk. Amennyiben szeretnénk elkerülni a szárazon futást, akkor érdemes megfontolnunk egy vízhiány védő kapcsoló beépítését. Ha egy fokkal modernebb megoldást szeretnénk alkalmazni, akkor áramlás és nyomáskapcsoló beépítését is megfontolhatjuk. Ekkor nem lesz szükségünk hidrofor tartályra és mivel ezek a készülékek figyelmemmel kísérik, hogy a csővezetékben áramlik-e a víz, így bizonyos körülmények közt a szárazon futás elkerülésére is kiválóan alkalmazhatóak.

További lehetőség a digitális nyomáskapcsoló beépítése, mely intelligens működésénél fogva szintén ügyel a szárazon futás elkerülésére egyben a nagy pontosságú nyomás beállítást is lehetővé teszi.

A kerti szivattyú telepítése

Ahhoz, hogy az önfelszívás biztosítva legyen, a szivattyút helyesen kell telepíteni. Az ideális szívási képesség elérése érdekében az önfelszívó szivattyút a víztározó hely vagy a kút közelébe érdemes telepíteni, így leginkább biztosítható, hogy a lehető legrövidebb legyen a szívóoldali csővezeték hossza. Ez azért fontos, hogy alacsonyabb legyen a szívóoldali nyomásveszteség.

A szívóvezetéket érdemes feltölteni folyadékkal, azaz légteleníteni még akkor is, hogyha egyébként a szivattyú képes az önfelszívásra! Ehhez szükségünk lesz lábszelepre, melynek szerepe az, hogy megtartja a vizet (nem engedi visszafolyni a kútba, ciszternába, illetve egyéb a víz származási helyére) a szívóoldali vezetékben.

Érdemes a telepítést szakemberre bízni, de őszintén szólva némi kéz-ügyeséggel azért meg lehet birkózni azzal a kihívással, amit egy önfelszívó szivattyú telepítése, beépítése jelent.

A kerti szivattyúk hatékony működése

A szivattyúk gazdaságos alkalmazásának alapfeltétele a szállítási feladatnak legjobban megfelelő, a legnagyobb hatásfokkal dolgozó szivattyú kiválasztása. A kiválasztásnál figyelembe kell vennünk a

  • motor teljesítményét,
  • a maximálisan elérhető nyomást,
  • a berendezés által teljesíthető emelőmagasságot és
  • az átfolyási sebességet is.

Mindennek hátteréről bővebben szakértői bejegyzéseinkben olvashat.

Az önfelszívó kerti szivattyú szívóteljesítménye és vízszállító kapacitása révén kiválóan alkalmas öntözéshez, locsoláshoz, de akár a kerti tavakból vagy ciszternákból származó víz szivattyúzásához is.

Nagyon fontos kiemelni, hogy az önfelszívó kerti szivattyúban - amennyiben nem fagybiztos helyre történt a telepítése - télre nem maradhat víz, hiszen könnyen szétfagyhat, ezért a ilyenkor vízleeresztő csavar segítségével vízmentesíteni kell az önfelszívó kerti szivattyút, majd kiszerelést követően fagymentes helyen tárolni a következő öntözési szezonig.

A kerti szivattyúk meghibásodása

Az önfelszívó szivattyúk is meghibásodhatnak sajnos, mint minden gép, szerkezet. A meghibásodások leggyakrabban a helytelen használatból adódhatnak. Ezek leginkább abban az esetben akkor fordulhatnak elő, ha

  • szárazon fut a szivattyú,
  • a nyomáskapcsolón elállításra kerül a kikapcsolási érték,
  • elreped a szivattyúban található kerámiagyűrű a túlmelegedésről,
  • beázik,
  • esetleg szétfagy a szivattyúnk.

Jó tudnunk minderről annak érdekében, hogy elkerüljük a hibás üzemeltetésből eredő tehát valójában könnyen elkerülhető meghibásodásokat. Ha ezen dolgok elkerülésére odafigyelünk, akkor hosszú ideig használhatjuk az önfelszívó szivattyúnkat és nem kell költséges áron javíttatnunk a készülékünket.

Vajon meddig lesz működőképes ez a típusú szivattyú?

Tapasztalataink szerint egy ideális körülmények között működtetett önfelszívó szivattyú közel 10 évig is működőképes lehet, de az sem ritka, hogy az érdeklődők egy több mint tíz-tizenkét éves vagy közel tizenöt éves önfelszívó szivattyút hoznak magukkal mintaként, melyet a háztartásukban használtak megelőzőleg.

Adódik a kérdés, hogy mi az amin múlik a szivattyú élettartama?

A válasz összetett, de mindenképpen függ a

  • szivattyúzott víz minőségétől (értelemszerűen minél tisztább a víz, várhatóan annál hosszabb az élettartam), amely viszont a kút állapotától függ nagy mértékben.
  • Az élettartam függ továbbá a szivattyú kapcsolási gyakoriságától is. Minél sűrűbben kapcsol be és ki egy szivattyú annál jobban terhelődik a motorja és ez visszavezet minket a korábban bekövetkező esetleges meghibásodáshoz.

Melyek a legjobb kerti szivattyú márkák?

Mindenkinek egyéni preferenciája van, így nehéz egyértelmű nyertest hirdetni. Minden esetre nagy biztonsággal állítható, hogy az általunk forgalmazott termékek választásával nem hibázhat. Egyaránt ajánljuk a Pedrollo, WILO, Grundfos és egyéb márkáinkat.

Vásároljon önfelszívó kerti szivattyút megbízható forrásból, szakértőktől, raktárról!

Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Kosár
  • Kedvenceim
Információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Fizetés
  • Szállítás
  • Elérhetőségek
K-Tech Szivattyú Kereskedelmi Kft.
  • 1143 Budapest, Hungária krt. 105.
  • +36 1 222-0238
  • info@szivattyuk.hu
Iratkozzon fel hírlevelünkre!

FELIRATKOZÓKNAK
KEDVEZMÉNY!

Jöjjenek a hírek!

Feliratkozás
sixpayment
SSL Certificate
Árukereső, a hiteles vásárlási kalauz
  • Házkörüli szivattyú 3306
  • Ipari szivattyú 9813
  • Fűtési szivattyú 2463
  • Szennyvíz szivattyú 2752
  • Tartozékok, Alkatrészek 706
  • Márkáink 15584
  • Szakértőink írták
Belépés
Regisztráció
Cookie beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezhet, amivel elfogadja az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.