
Centrifugál szivattyúk
A centrifugál szivattyúk vagy más néven örvényszivattyúk napjainkban az egyik legelterjedtebb szivattyútípusok.
Centrifugál szivattyú gyorstalpaló két percben
Sokféleségüknek és ezáltal sokfelé történő alkalmazhatóságuknak köszönhetően a centrifugál szivattyúk nem véletlenül tettek szert ekkora népszerűségre. A működési elvük a perdületváltozás elvén alapul, ennek megérétéséhez készítettük ezt a bejegyzést.
Az alábbi video segít megérteni, hogy mit is jelent ez a gyakorlatban:
Mint az látható a vízszintesen elhelyezkedő, szívócsonkon lép be a folyadék a hidraulikába, ahol kapcsolatba kerül a szivattyú járókerekével. A járókerék egyenletes forgó mozgást végző alkatrész, szerepe a forgó motor enrgiájának átadása a foyladékra. A járókerékben elhelyezkedő ún. lapátok kényszerítik a folyadékot a tengely felől a járókerék szélei felé történő egyfajta örvénylő áramlásra.
A járókerék széleinél kilépő folyadék mozgási energiája magasabb mint a szívócsonkon belépőé. A megnövekedett mozgási energiájú folyadékot a szivattyúház segítségével a járókerék körül elvezetik a szivattyú nyomóscsonkjához.
Azt az összefügést amely alapján egy szivattyú folyadék szállító képessége megismerhető, leírható szivattyú jelleggörbének nevezzük. Azt a pontot ezen a jellegörbén, amely leírja, hogy a centrifugál szivattyú mekkora szállítókapacitással milyen nyomás mellet szállítja a folyadékot a szivattyú munkapontjának nevezzük. Az jelleggörbéről, és az adatok alapvető értelmezéséről már korábban írtunk a szivattyúk adatairól szóló bejegyzésben.
frisstíve: 2023.02.13.
Azoknak, akik többet szeretnének tudni a szivattyúkról, vagy úgy szeretnének szivattyút vásárolni, hogy tudni akarják mit és hogyan vásároljanak.
Tapasztalataink szerint az érdeklődők túlnyomó többsége nincs tisztában azzal, hogy mit jelentenek bizonyos fogalmak: maximális folyadékszállító kapacitás, maximális emelőmagasság. Ezek megértéséhez érdemes tisztázni néhány dolgot.