Hordószivattyú
Hordószivattyúk hagyományos vagy veszélyes, mérgező folyadékok hordós és köbméteres IBC tartályokból történő lefejtéséhez alkalmazhatóak, akár robbanásbiztos kivitelben elérhetők.
Savak, lúgok és egyéb különleges, akár nagy viszkozitású közegek átfejtéséhez, lefejtéséhez is van megoldásunk.
Mi a hordószivattyú?
A hordószivattyúk kifejezetten 200 literes hordók lefejtéséhez tervezett speciális szivattyúk. Egyes változataikat akár 1 köbméteres IBC tartályok lefejtésére is használhatjuk, de például laborokban a kisebb 60 literes ballonok lefejtésére is alkalmazzák ezeket a berendezésket.
Hogyan épülnek fel a hordószivattyúk?
A hordószivattyúk speciális felépítésű két fő elemből álló szivattyúk.
A meghajtást végző jellemzően elektromos motorok (eltérő meghajtások is léteznek, erről lentebb írunk), forgatják meg a szivattyú tengelyét és ezeken általában egy fogantyú is található. A ma használt modern hordószivattyúk motorjára csatlakozik az ún. merülőszár, mely tulajdonképpen nem más, mint egy csőbe épített szivattyú.
Lutz hordószivattyú merülőszár
A továbbiakban a Lutz által szabadalmaztatott hordószivattyúkról fogunk beszélni, tekintve, hogy az iparban jelenleg használt hordószivattyúk túlnyomó többsége Lutz gyártmány vagy az eredeti Lutz típusok némileg módosított változatai. Létezik olyan márka, amely a motort ugyan maga gyártja, de a merülőszárat a Lutz-tól szerzi be.
A merülőszárban található tehát a hidraulika és a merülőszárra kerül rögzítésre a motor. Az így létrejött összeállítást nevezzük hordószivattyúnak.
Hol használják a hordószivattyúkat?
A hordószivattyúkat széles körben az iparban alkalmazzák tekintettel arra, hogy gyakorlatilag csaknem minden ipari gyártási folyamathoz szükség lehet valamilyen folyadék halmazállapotú közegre, gondoljunk akár a tisztításra vagy a gépek kenésére stb. Ezeket a sokféle tulajdonsággal bíró anyagokat többnyire 200 literes hordókban vagy egy köbméteres IBC tartályokban szállítják a gyártótól a felhasználóhoz. A felhasználás helyén kisebb-nagyobb adagokban aztán felhasználásra kerülnek ezek a közegek, de ehhez valamilyen eszközzel le kell fejteni azokat a hordókból. Erre a célfeladatra alkalmazhatóak a különféle hordószivattyúk.
Milyen típusai léteznek?
A köznyelvben a leggyakrabban kézi hordószivattyúkra vagy elektromos hordószivattyúkra gondolunk akkor, hogyha szóba kerülnek a hordóürítésre alkalmazható szivattyúk. A valóság azonban ennél árnyaltabb. Rögtön érdemes ide vennünk még a levegő meghajtású hordószivattyúkat és meg kell említenünk a víz jellegűnél sűrűbb, viszkózusabb folyadékokhoz használható hordószivattyúkat is. Speciális eszközök a robbanásbiztos hordószivattyúk. Ezekre mind visszatérünk később.
Elektromos hordószivattyú
A hordószivattyúkat többnyire elektromos árammal meghajtott motorral felszerelve használják. Ennek oka, hogy míg a privát célú felhasználás esetén rendelkezésre áll elegendő idő arra, hogy egy 200 literes hordót kézi meghajtású átfejtéssel használjanak, addig az iparban a minél gyorsabb és hatékonyabb átfejtés a cél. Emellett egyes közegek a sűrűségük okán csak igen nagy erőkifejtés mellett szivattyúzhatók emberi erővel.
Elektromos hordószivattyúk esetén ezzel nincs probléma, a megfelelő teljesítményű motor és szivattyú kiválasztása esetén akár nagy sűrűségű és magas viszkozitású folyadékok is biztonsággal szivattyúzhatók hordókból.
Az elektromos hordószivattyúknak egyébként is több válfaja létezik. Különbséget teszünk a 230V-os és a 400V-os szivattyúk, illetve a robbanásbiztos elektromos motorral szerelt változatok közt.
Kézi hordószivattyú
A kézi hordószivattyúk elsősorban privát célra, otthoni felhasználásra vagy labor körülmények között használatosak. Azonban ma már a laborokban is egyre gyakrabban használják a kézi szivattyúk helyett az akkumlátoros kivitelű kis méretű igen könnyedén kezelhető hordószivattyúkat. Emiatt a kézi hordószivattyúk szerepe csökkenőben van.
Pneumatikus hordószivattyú
A sűrített levegő meghajtású hordószivattyúknak több kivitele is ismert, mi elsősorban a pneumatikus motorral meghajtott szivattyúkkal foglalkozunk. Ezek a szivattyúk ás normál elektromos hordószivattyúk között a különbség abban áll, hogy elektromos motor helyett egy levegő meghajtású forgó motort használunk a merülőszár meghajítására.
Ezeknél a motoroknál az egyes ipari üzemekben kiépített sűrített levegő rendszert vagy kompresszort használják a motor meghajtására, így használatukkor a normál elektromos motorokhoz képest némi plusz sűrített levegős szerelvényre is szükség van.
Előnye ezeknek a rendszereknek, hogy akár robbanásbiztos kivitelben is elérhetők. Egyes esetekben emellett sűrített levegő meghajtású duplamembrán szivattyúk is alkalmazhatóak így említés szintjén ezeket is ide sorolhatjuk a pneumatikus hordószivattyúk közé.
Sav- és lúg hordószivattyúk
A hordószivattyúk eredetileg is eleve a legkülönfélébb veszélyes folyadékok: savak és lúgok átfejtésére kerültek bevezetésre. Az ipar és különösen a vegyipar fejlődésével megsokszorozódott a felhasznált kemikáliák alkalmazása. Egyre többször érkeztek a gyárakba a legkülönfélébb vegyi anyagok és egyre körülményesebb lett ezen folyadékok biztonságos átfejtése, felhasználása.
Az első hordószivattyúk ebből a felismerésből születtek meg. Azóta még fokozottabbak lettek a balesetvédelmi követelmények, még összetettebbek lettek az ipari folyamatok melyek egyre több figyelmet igényelnek, így sokkal racionálisabb a 200 literes hordókban vagy IBC tartályokban érkező vegyi anyagok kezelésével kapcsolatos terheket levenni a munkavállalókról és céleszközökkel támogatni őket a napi vegyi anyag kezelési feladatuk ellátásában.
A vegyi anyagok kezelése ettől még odafigyelést és védőfelszerelést igényel, csakúgy mint a megfelelő hordószivattyú kiválasztása. A különböző folyadékok különbözőképpen hatnak az egyes felhasznált szerkezeti elemekre. Míg bizonyos folyadékok kiválóan elvannak a műanyagokkal, addig mások a rozsdamentes vagy polivinilden-fluorid esetleg a hastelloy-c szerkezeti elemeket nem támadják csak meg.
Tovább bonyolítja a kérdést, hogy bizonyos közegek gőzei egyáltalán nem korrozívak, míg másokéi igen. Ezt a tényt a például megfelelő meghajtó motor kiválasztásánál is figyelembe kell venni.
Mi a szivattyuk.hu-nál lassan harminc éve foglalkozunk ipari hordószivattyúkkal, azóta számos folyadékkal találkoztunk, kiterjedt ismereteink vannak az egyes típusok alkalmazhatóságával kapcsolatban, bízza ránk a megfelelő szivattyú kiválasztását!
Hordószivattyú olaj szivattyúzására
Gyakori felhasználása a hordószivattyúknak a különféle olajok átfejtése a hordókból. Az olajokkal kapcsolatban mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy azok viszkozitása nagyban meghatározza, hogy milyen szivattyúval lehet őket mozgatni. Egyes olajok könnyebben míg mások csak nehezebben szivattyúzhatók.
Mindemellett érdemes tudni róla, hogy bizonyos olajok kémiai szempontból egyáltalán nem jelentenek problémát, míg mások kifejezetten megtámadják és tönkre is teszik a szivattyúkat akkor, ha nem a megfelelő anyagból készült hordószivattyút választottuk ki.
A kínálatunkból normál ásványi olajok esetén elsősorban az alumínium szivattyúkat javasoljuk, mert ezek elérhető áron és biztonságosan megoldják az olajos hordók lefejtésének problémáját.
Felületaktív olajok, úgy mint a különféle hidraulikus és hajtóműolajok esetén inkább a rozsdamentes acél használata indokolt. Keressen meg bennünket, hogy segíteni tudjunk a megfelelő szivattyú kiválasztásában!
Milyen hosszúságú hordószivattyút válaszzunk?
A merülőszáras hordószivattyúkat jelenleg maximum 2000 mm hosszú kivitelben lehet elkészíteni, ezek azonban nem standard hanem egyedi gyártású méretek. Normál esetben azonban 200 literes hordóhoz vagy 1000 literes IBC tartályhoz fogjuk ezeket a szivattyúkat használni. Előbbihez 1000mm míg utóbbihoz 1200mm hosszú merülőszár alkalmazható. Értelemszerűen a hosszabb 1200mm hosszú merülőszárral semmi akadálya nincs a 200 literes hordó lefejtésének, tehát ha mindkét eszközben érkezik telephelyünkre egy bizonyos folyadék, akkor célszerű az 1200mm-es kivitelt választani.
Robbanásbiztos hordószivattyú
A hordószivattyúzás speciális területe a robbanásbiztos hordószivattyúk alkalmazása. Indokolt lehet ilyen szivattyúk alkalmazása akkor, ha maga a folyadék tűzveszélyes vagy robbanásveszélyes és ennek megfelelő környezetet igényel. Ilyen folyadékok például a különféle alkoholok vagy egyes üzemanyagok.
Előfordul azonban, hogy maga folyadék amit egy adott ipari folyamatban használunk konkrétan nem robbanásveszélyes ám a környezet, ahol a hordószivattyúval dolgozni kell robbanásbiztos ún 0 zóna, azaz csak és kizárólag robbanásbiztos Atex minősítésű szivattyút tudunk itt üzemeltetni.
Az említett helyzetekben néha tovább bonyolítja a dolgot, hogy egy adott folyadék olyan anyagösszetételű szivattyút igényelne (tipikusan ilyen például a polipropilén [PP]), amelyből nem építhető robbanásbiztos szivattyú. Ennek az az igen egyszerű oka van, hogy ezek a műanyagok a súrlódás következtében statikusan feltöltődhetnek és az így létrejövő potenciálkülönbség elektrosztatikus kisüléshez az pedig robbanáshoz vezethet. És ez még csak egy gyakoribb példa volt. Amennyiben Atex minősítésű, robbanásbiztos hordószivattyúra van szüksége, kérjük keressen meg bennünket és dolgozzuk ki közösen, hogy milyen megoldásra van szükség!
Akkumulátoros hordószivattyú
Akkumulátoros hordószivattyúkat elsősorban olyan helyeken használnak, ahol a hordóból lefejtendő folyadék mennyisége nem nagy, vagy pedig a felhasználás helyén egyszerűen nem áll rendelkezésre elektromos hálózat. Ezeket a szivattyúkat egy 230V-os hálózattal rendelkező helyen egyszerűen feltölthetjük, majd a felhasználási helyen lemerülés esetén szükség szerint cserélgethetjük a szivattyúkon lévő feltöltött állapotban lévő motorokat. Alkalmazási hely továbbá a különféle laborok, ahol alkalmanként kisebb mennyiségű folyadékra van szükség, ezért a kisebb teljesítmény is megfelel a célnak.
Hordószivattyú árak
A hordószivattyú árakkal kapcsolatban nagyon röviden annyit lehet mondani, hogy azok általában tükrözik a minőséget is. Egy-egy konkrét feladatra vetítve már középtávon nézve sem feltétlenül mondható el, hogy érdemes az olcsóbb berendezést választani. Természetesen vannak helyzetek, amikor bizonyos műszaki megoldások túlméretezettnek minősülnek, de tapasztalataink szerint ekkor is lehet találni, megfelelő műszaki tartalmú hordószivattyút, ráadásul reális áron. Vásárláskor érdemes szettben gondolkozni, azaz a motor és merülőszár mellett a tömlőcsatlakozók, a tömlő és csapolópisztoly együtt vásárlásában. Ezt így egyben hordószivattyú szettnek nevezzük és általában kedvezőbb áron érhető el mintha az egyes elemeket külön vásárolnánk meg.
Lutz hordószivattyú
Cégünk már 1993-ban történt alapítása óta forgalmazza a Lutz hordószivattyúkat. Az alapítók már azt megelőzően is hosszú éveken át napi szinten foglalkoztak az akkori Lutz hordószivattyúkkal, mondhatni mi is együtt fejlődtünk a Lutz termékekkel. Sok mindent láttunk már, sok hordószivattyú keresztül ment a kezeink közt így tapasztalatból mondhatjuk, hogy a Lutz hordószivattyúk az iparág abszolút alap kövei, lényegében a Lutz találta ki magát a hordószivattyút is mint terméket. Egyáltalán nem túlzás, hogy minden más szereplőt maga mögé utasítva jár élen az innovációban és a hordószivattyúk fejlesztésében. Számos szabadalom és eredeti ötlet fűződik a cég nevéhez, de ha egyet ki kellene emelni (csak azért, hogy ne untassuk az olvasót egy hosszú felsorolással), akkor mi az ún. tömítésmentes hordószivattyúkra tennék a voksunkat.
Csaknem harminc éves tapasztalat szól mellettünk a hordószivattyúkkal kapcsolatban, de emellett szivattyú specialista cégként rálátásunk van az egyéb szivattyúkra is, így bizalommal fordulhat hozzánk, mert egy tapasztalt csapat fog önnek segíteni a megfelelő hordószivattyú kiválasztásában.
Ha bármilyen kérdése van a témával kapcsolatban, hívjon minket most az alábbi telefonszámokon (06 1 222 0238 vagy 06 1 271 2280) vagy várjuk üzletünkben!