Nyomásfokozó Szivattyú
Bevált megoldások mellett egyszerű telepítés párosul a rendkívül sokoldalúan felhasználható szivattyúkban. Ipari technológiai folyamtokban, fűtési rendszerekben vagy kommunális nyomásfokozásra egyaránt alkalmazható gépek.
Nyomásfokozó szivattyú ipari és háztartási használatra
A nyomásfokozó szivattyú kifejezetten hasznos segítség lehet az arra rászoruló háztartásoknak vagy ipari létesítményeknek. A berendezés lényege, hogy amennyiben nem a megfelelő nyomással érkezne a víz a vezetékrendszeren keresztül az üzembe vagy az üzemen belül egy ipari folyamthoz, illetve háztartás esetén ingatlanba vagy annak egyes helyiségeibe, akkor a nyomásfokozó szivattyú közbeiktatásával biztosíthatjuk azt a nyomásértéket, ami egyfelől a teljes komfortérzetünkhöz, másfelől pedig a ipari- és háztartási berendezések megfelelő működéséhez szükséges.
Mikor hasznos a nyomásfokozó szivattyú használata?
Ha azt tapasztaljuk, hogy a csapot megnyitva éppen csak csordogál a víz, vagy egy előírt víznyomással megtáplálható gép, berendezés nem megfelelően üzemel akkor ennek hátterében legtöbbször az áll, hogy a folyadék nem képes a megfelelő nyomással elérni a vízvételezési pontokhoz. Különösen hegyvidékes területeken, magasan fekvő ingatlanokban, esetleg többszintes épületekben fordulhat elő ez a kellemetlen jelenség. A vízszolgáltatóknál ugyan létezik egy biztosított nyomásérték, azonban például egy többszintes épület, családi ház esetében már közel sem biztos, hogy ugyanazzal a nyomással ér el a víz az ingatlant felső helyiségeibe, mint ahogy a háztartásban belép.
Nagyjából 2,5 – 4 bar közötti nyomásra van szükség a komfortérzet megteremtéséhez és az átlagos vizes berendezések megfelelő működéséhez. A túl magas nyomás is okozhat károkat a készülékekben és vezetékrendszerben, ugyanakkor a túl alacsony nyomásnak is lehetnek kellemetlen hatásai. Amíg első esetben csökkentésre, addig alacsony nyomás esetén annak fokozására van szükség.
Hogyan telepíthető a nyomásfokozó szivattyú?
Napjainkban a legtöbb nyomásfokozó szivattyú úgynevezett in-line kialakítású. Ez annyit jelent, hogy a szívó- és a nyomóoldali nyílás, a bemenet és a kimenet egyvonalban helyezkedik el. Más szóval, a víz a szivattyú két szemközti oldlán található csőcsatlakozásokon közlekedik, egyik oldalán belép a berendezésbe a másikon kilép. Ennek előnyeit elsősorban a telepítéskor élvezhetjük, ugyanis nem szükséges jelentősen átalakítani a vezetékrendszert, mindössze egy ponton meg kell bontani a csővezetéket és a berendezés minden további nélkül beilleszthető oda. Ehhez csak pontos mérésekre és vágásokra van szükség.
Az alacsony nyomás érintheti a teljes ingatlant, valamint annak csak bizonyos helyiségeit. Ennek megfelelően lehet, hogy a teljes rendszernek szüksége van egy nyomásfokozó szivattyú beépítésére, azonban az is elképzelhető, hogy elegendő csak bizonyos leágazásokban növelni a nyomást, mert például a magasabban fekvő pontokra már nem a megfelelő értékkel jut el a víz.
Ha a teljes ingatlannak szüksége van a nyomás fokozásra, akkor a berendezést célszerű a közüzemi vízvezeték csatlakozási pontjához bekötni, például közvetlenül a vízóra után. Ebben az esetben értelemszerűen a teljes ingatlanban képesek leszünk növelni a nyomást. Ha erre nincs szükség, hanem csak bizonyos helyiségek vonatkozásában, akkor lehetséges gyakorlatilag külön szakaszokat, leágazásokat létrehozni a vezetékrendszeren és csak bizonyos helyiségbe juttatni el emelt nyomással a vizet. Ehhez már szükséges lehet egy kicsit több gyakorlat és a magasabb szintű szerelői szakértelem is.
Milyen típusai vannak nyomásfokozó szivattyúnak?
Minden esetben az ingatlan tulajdonságai, a vízvezeték rendszer sajátosságai döntik el, hogy melyik lesz a megfelelő típus. A nyomásfokozó szivattyú két fő csoportját a beépítésük módja alapján határozhatjuk meg. Ilyen értelemben beszélhetünk vízszintes, illetve függőleges tengelyű modellekről. Ha nagyobb teljesítményre van szükségünk, akkor jó eséllyel egy függőleges tengelyű, ha csak kisebb mértékben kell a nyomást növelni, akkor egy vízszintes tengelyű nyomásfokozó szivattyú jelentheti az ideális megoldást.
Mitől függ a nyomásfokozó szivattyú ára?
A nyomásfokozó szivattyú ára elsősorban a teljesítményétől függ. Ez jelenti egyfelől a felvett elektromos teljesítményt, emellett pedig különbség van közöttük emelőmagasságukban és szállítási teljesítményükben is. Az első érték azt mutatja meg, hogy milyen nyomással képes eljuttatni a szivattyú a folyadékot, a szállítási teljesítmény pedig egységnyi idő (pl egy perc) alatt szállított víz térfogatban (pl: literben) kifejezett mennyiségét jelenti.
Emellett sok múlik az adott modell gyártóján is. Az egyszerűbb, kevésbé neves márka termékei értelemszerűen alacsonyabb áron szerezhetőek be, mint a tradicionális, sokat bizonyított gyártók produktumai. Webshopunk kínálatában elérhető Grundfos és Wilo nyomásfokozó szivattyúk a legjobbak közé tartoznak a saját kategóriájukban. Egyszerűen telepíthetőek, megbízhatóak és rendeltetésszerű használat esetén hosszú élettartammal üzemelnek, minimális javítási és karbantartási igényekkel.
Grundfos nyomásfokozó szivattyú
A Grundfos jól csengő, talán a témában kevésbé járatos személyeknek is ismerős név a szivattyúk világában. A dániai székhelyű vállalat komoly múltra tekint vissza, hiszen az első modellt már a második világháborút követő években piacra dobták. Portfóliójuk viszonylag színes, valamennyi szivattyútípus megtalálható benne. Ami közös bennük, hogy a kategóriájukban mind a legjobbak közé tartoznak, legyen szó szennyvízkezelésről, fűtési rendszerekben történő használatról vagy éppen nyomásfokozásról.
Wilo nyomásfokozó szivattyú
Hasonlóan ismert és tradicionális név a Wilo márka is. A vízgazdálkodás, az épületgépészet és az ipar valamennyi területén használható készülékeket gyártanak, magas műszaki minőségben és kifogástalan anyaghasználattal. Székhelye az iparáról híres Ruhr vidéken található, a vállalat pedig hosszú évtizedek alatt képes volt a szivattyúk élvonalban megmaradni. Külön érdekesség, hogy hozzájuk köthető a világ első keringető szivattyújának elkészítése, aminek a legyártására 1928-ban került sor.
A nyomásingadozás sok magyar háztartást érint. Különösen jellemző, hogy a földrajzi körülmények nem teszik lehetővé az ideális nyomás elérését és csak csordogál a víz a vezetékekben. A nyomásfokozó szivattyú segítségével a megfelelő szintre emelhetjük a komfortérzetünket és nem kell többet kompromisszumokat kötnünk, ha egy kis vizet akarunk vételezni a csapból vagy a zuhanyból. A webshopunkban elérhető termékek mindenkinek megoldást jelenthetnek, legyen szükséges a nyomás fokozása ipari folyamtokban, fűtési rendszerekben vagy kommunális használatra, a kínálatunkban elérhető termékek között Ön is megtalálhatja az ideális megoldást.