Úszókapcsoló
Bármilyen úszókapcsolóva van szüksége nálunk megtalálja! 0,5 métertől 15 méterig, normál váltó kontatktusú, tisztavizes, szennyvizes vagy egyedi úszókapcsolók széles választéka várja Önt!
A szivattyú úszókapcsoló nagyon hasznos eszköz, ha automatikus üzemeltetést kívánunk megvalósítani vagy szeretnénk a berendezés élettartamát a lehető leghosszabb ideig fenntartani. Vannak szivattyúk, amelyek már be- illetve ráépítve tartalmazzák, azonban minden további nélkül a későbbiekben is beszerezhető ez a kiegészítő. Jelen írásunk témája a szivattyú úszókapcsoló. Megnézzük, mikor lehet szükség a használatára és milyen módon védi a berendezést. Kitérünk a működésére, felépítésére, típusaira és röviden mindenre, amit erről az egyszerű szerkezetről tudni érdemes.
Mikor szükséges a szivattyú úszókapcsoló használata?
A használata akkor javasolt, amikor a folyadékot zárt tartályból, ásott kútból, szennyvíz tartályból vagy éppen ciszternából szeretnénk kinyerni és azt szeretnénk, ha a szivattyú a víz szintjének magasságától függően be- vagy kikapcsolna. Ez az egyszerű berendezés egyszerre több, kifejezetten hasznos feladatot is képes ellátni azáltal, hogy vezérli a szivattyú működését.
Az egyik legfontosabb dolog, hogy a használata által csak egy előre „beállított” vízmennyiséget fogunk tudni kiemelni a víznyerőhelyről és nagyjából előre be tudjuk állítani az elérni kívánt vízszintet. Ha szivattyúzás során szeretnénk a szintet szabályozni egy maximum és minimum vízszint között, akkor alapesetben nem lenne más választásunk, mint manuálisan vezérelni a folyamatot, vagyis a maximális vízszint elérésekor elindítani, a minimális vízszint elérése esetén pedig kikapcsolni a szivattyút – vagy éppen fordítva, attól függően, hogy üríteni vagy tölteni szeretnénk a tartályt.
A szivattyú úszókapcsoló pont ezt a terhet veszi le a vállunkról. A segítségével nagyjából állandó vízszinteket biztosíthatunk, beállíthatjuk azt a maximális vízszintet, amikor a szivattyút el kell indítani és azt minimális vízszintet, amikor a szivattyút ki kell kapcsolni. Ha ez utóbbira nem kerülne sor, az úgynevezett szárazonfutást eredményezne. Más szóval, a szivattyú akkor is működne, amikor a vízszint már egy adott érték alá süllyedt, ahonnan már nem tud vizet felszívni, azonban ennek ellenére a berendezés még mindig üzemel. Ez nagyban károsíthatja a készüléket, legrosszabb esetben a motor leégését, a berendezés tönkretételét okozhatná.
Tehát csak a beállított vízszintek között működteti a szivattyút. Vannak olyan típusok, amelyeket beállítástól függően a tartály ürítésére és töltésére is használhatunk. Ennek megfelelően léteznek kizárólag ürítő funkcióra használható típusok, amelyek felső állásban indítják, alsó állásban pedig kikapcsolják a berendezést. A csak töltő funkcióra használható modellek alsó állásban indítják, felső állásban pedig kikapcsolják a szivattyút. Utóbbi kettőt egyébként értelemszerűen egy ún. váltókontaktusú - tehát töltésre és ürítésre egyaránt alkalmazható - úszókapcsolóval pl Mac Key típusok megfelelő bekötésével is megoldhatjuk. Tehát van mód válogatni, az igényeinknek megfelelően.
Milyen szivattyú úszókapcsoló típusok léteznek?
Az úszókapcsoló nagyon sokféle területen használható és különböző minőségű, tulajdonságú folyadékok esetén is alkalmazható: legyen szó egy kerti kút vagy medence vizéről, de bizonyos típusok használhatóak szennyvíz, olajos vagy éppen savas, illetve lúgos kémhatású víz szivattyúzása esetén is.
Az úszókapcsolók különböző hosszúságú kábelekkel készülnek, hogy ne kelljen levágni vagy éppenséggel meghosszabbítani őket. Az elektromos kábel készülhet PVC, gumi, neopren vagy hypalon külső borítással. Ennek a külső rétegnek fontos szerepe van, ugyanis ez dönti el, hogy az adott berendezést milyen kémhatású vagy mennyire szennyezett vízben használható.
A leggyakrabban PVC és gumi borítással ellátott úszókapcsolókkal találkozhatunk, ezeket elsősorban tiszta víz esetén lehet használni. A neopren ezzel szemben már kémiai szempontból ellenállóbbnak számít, így ha a medence vizét szeretnénk szabályozni, akkor ezek a típusok a klóros vízben is nyugodtan használhatóak, amíg a PVC borítás esetén a klór kioldódna belőle ilyen felhasználás esetén. Emellett, a fizikai hatásoknak is sokkal jobban ellenáll, gondoljunk itt például a csavarodásra vagy gyűrődésre. A neopren anyagok ugyanígy alkalmasak szennyezett vagy szennyvíz mozgatására is. A hypalon borítás pedig akkor jön képbe, amikor magasabb hőfokú folyadékkal kell dolgozni, az ilyen külső réteggel rendelkező szivattyú úszókapcsoló +80 Celsius fokos folyadékok esetén is használható.
Azonban nagyon extrém ipari körülmények között is felhasználásra kerülhet, hiszen igen hasznos szerkezet, ami bármilyen esetben hasznos funkciót láthat el. Ilyen lehet a robbanásveszélyes közeg, a nagyon sűrű, olajos, esetleg szilárd szennyeződéseket tartalmazó folyadék vagy éppen erős kémhatású, savas, lúgos folyadék. Ezekre az extrém körülményekre természetesen speciális kialakítású és védőréteggel rendelkező típusokat fejlesztettek ki.
Hogyan működik a szivattyú úszókapcsoló?
Nagyon fontos, hogy kívülről megfelelő szigeteléssel rendelkezzen, hiszen állandó jelleggel kell folyadékban használni – általában az IP68-as védelem az elvárt, ami nem csupán a víz alatti használatot biztosítja, de a porral szemben is teljes védelmet garantál.
A belsejében egy mikrokapcsoló vagy váltókapcsoló, egy műanyag kar és egy fémgolyó található. A kapcsolón egy gomb található, ami megszakítja vagy bekapcsolja a szivattyú működését – attól függően, hogy az éppen töltésre vagy ürítésre szeretnénk használni. A műanyag karnak a szerepe, hogy ezt a kapcsolót vezérelje.
Amikor a vízszint a megadott maximális szinten van, akkor az úszókapcsoló a víz felszínén úszik és hátra billen, ami feloldja a kart. Amikor pedig eléri a minimum vízszintet, akkor előre billen, meglöki a kart, ami pedig lenyomja a kapcsoló gombját.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő szivattyú úszókapcsolót?
Ha vásárláson gondolkodunk, az mindenképpen jót jelent, ugyanis szeretnénk megóvni szivattyút és hosszú ideig akarjuk biztonságosan használni. A megfelelő típus kiválasztásához tudnunk kell, hogy milyen célra és milyen jellemzőkkel bíró folyadékban szeretnénk használni. Összességében elmondható, hogy minden bizonnyal bármilyen – akár ipari jellegű - igényünkre létezik megoldás.
A legtöbben a házkörüli és háztartási feladatokra vásárolnának egy ilyen terméket, legyen szó tartály, ciszterna vagy kút vizének kinyeréséről, különböző locsolási megoldások kivitelezéséről, biztosan megtalálja a céljainak leginkább megfelelő típust! Persze nem mindenki igazodik el a leírás alapján, de mindig van mód arra, hogy segítséget kérjünk. Keressen bennünket bátran!