A csőbúvár szivattyúk típusai, felhasználási területei
Gondolatok a csőbúvár szivattyúk típusairól és felhasználási területeiről
A szivattyúk elképesztően hasznos eszközök, a különféle ipari területeken és a háztartásokban is nagy hasznukat vesszük. Számos helyen találkozhatunk velük, különösképpen ott, ahol ásott kutakból nyert vízzel öntöznek, locsolnak. Ez esetben a vízvételezés egyik leghatékonyabb módja, ha a kútba egy megfelelő mérettel és tulajdonságokkal rendelkező szivattyút helyeznek el. Kifejezetten itt használják a csőbúvár szivattyúkat, amiket másnéven csőkút vagy röviden búvárszivattyúknak is hívunk.
Fúrt kúthoz csakis csőbúvár szivattyú való
Amikor valaki fúrt kutat szeretne kiépíteni a háza mellett, akkor gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen szivattyút használjon? A válasz egyszerű, sőt, mi több, magától értetődő: csőbúvár szivattyút. Az persze már más kérdés, hogy pontosan milyen típusú lesz az ideális. A tökéletes megoldás megtalálásához először is tisztában kell lennie a kút műszaki adataival. Mégpedig tudni kell az üzemi vízszintet, a nyugalmi szintet, a maximális vízadást, a depresszió határt és mélységet is.
A minden szempontból megfelelő szivattyú kiválasztásához meg kell határozni azt a vízmennyiséget, ami felhasználásra kerül és azt a nyomást, amit alkalmazni szeretne. Persze ritka, hogy laikusként az ember pontos adatokkal tudjon szolgálni, és ha tud is mondani információt, általában csak hasraütésszerűen teszi. Ez pedig nem jó, hiszen ez esetben fennáll a veszélye, hogy a saccolt és a tényleges adatok közötti különbség miatt, a kiválasztott berendezés nem fog tökéletesen működni. Mit lehet hát tenni?
Csőbúvár szivattyú kiválasztása szakemberrel
Amennyiben biztosra szeretne menni és nem akarja kicserélni a tévesen kiválasztott modellt, akkor érdemes szakemberre bízni a kút műszaki adatainak felmérését. Ha már jó ideje rendelkezésre áll a kút és a régi szivattyú helyett, újat szeretne üzembe helyezni, akkor a fent említett adatok mellett jó tudni azt is, hogy a régi milyen márkájú és mennyi ideig működött. Ha 5 évnél idősebb és a működésével maximálisan elégedett volt, akkor az már egy jó irányt ad az új kiválasztásához.
Persze előfordulhat az is, hogy időnként problémák adódtak vele. Csak, hogy néhányat említsünk, gondot jelenthet például a hőkioldó sűrű bekapcsolása, a homokolás, a zajos működés vagy bármi rendellenesség, amire esetenként vagy rendszeresen figyelmessé vált. Ezek tudatában egy szakember már tud tanácsokat adni, hogy mi állt a probléma hátterében és a jövőben mire érdemes odafigyelni. A csőbúvár szivattyú kiválasztásakor és használatakor egyaránt.
Az egyik legfontosabb paraméter a vízszállítás
A megfelelő szivattyú beszerzésekor az egyik kardinális kérdés, hogy mennyi víz szállítására kell alkalmasnak lennie. Sokan elfeledkeznek erről, aminek következtében csak utólag derül ki, hogy a kiválasztott modell bizony nem épp ideális választás volt. Sajnos még abban az esetben is nagyot lehet hibázni, ha nem huny szemet efelett. Egészen egyszerűen azért, mert rosszul méri fel a vízszállítási igényt. Amennyiben bizonytalan, akkor ennek megállapításához is érdemes szakember segítségét kérnie.
A családi házakról nagy általánosságban elmondható, hogy a vízigény nem lehet több 30-40 liter/percnél. Ez a megállapítás azonban nem teljes, hiszen a pontos adat sok tényezőtől függ. Ráadásul magát a vízhasználatot sem feltétlenül az határozza meg, hogy hányan élnek egy háztartásban, hanem az, hogy mekkora a kút vízadó képessége.
A csőbúvár szivattyút mindig úgy kell kiválasztani, hogy a használata ne tegyen kárt a kútban. Ha például nincs szüksége 100 liter vízre percenként, akkor ne válasszon 100 literes berendezést. Ezzel kapcsolatban meg kell említenünk azt a tényt, hogy a szivattyú nem ugyanazt a vízszállítást képes elvégezni 0 ponton, mint X mélységben. Ez miatt van az, hogy a legtöbb esetben maximális értékekkel találkozhat, amikor a szivattyú műszaki adataira kíváncsi. Például teljes emelési magasság vagy maximális vízszállítás.
A szivattyúk kiválasztásáról
Ha megkérdez egy szakembert, akkor szinte biztos, hogy ezt fogja hallani tőle: a megfelelő jellemzőkkel bíró szivattyú kiválasztása nagyon fontos. Ezt szeretik nyomatékosítani is a felhasználókban, ami nyilvánvalóan nem véletlen. Egy rossz választással könnyen kárt tehet a kútban, aminek a helyrehozása nagy kiadásokkal járhat. Érdemes tehát inkább kétszer vagy akár háromszor is meggondolni, hogy mire esik a választás.
Csak, hogy egy tipikus problémát és annak okát említsük, a túl nagy depresszió keltő szivattyú behomokolódást eredményezhet, ami nyilvánvalóan nem tesz jót a kútnak. Bármi is él a köztudatban, a kutat sosem szabad maximális értékhatáron üzemeltetni, ami egyúttal azt is jelenti, hogy számolni kell a fellépő veszteségekkel.
Mint, ahogy azt már említettük, egy családi ház esetében 30-40 liter/perc vízigénnyel kell számolni átlagosan. Ipari területeken azonban ez az adat a sokszorosára nő, nem ritka eset, hogy 1200 liter víz szállítására kell megoldást találni. Ilyen mennyiségekhez már pontos mérnöki számítás elvégzése szükséges.
Ennek az adatnak a meghatározásához szokás használni a szivattyúk jelleggörbéjét, ami megmutatja, hogy adott mélységben mekkora vízszállításra képesek. Ezzel kapcsolatban fontos tisztázni, hogy a vízszállítására megadott maximális liter mindig a 0 pontra vonatkozik. Ezt úgy kell érteni, hogy például egy szivattyú, ami a 0 ponton, azaz a felszínen 60 l víz szállítására képes, lent a mélyben (mondjuk 20-30 méter mélységben) már csak nagyjából 25-35 litert képes a felszínre hozni. Többek között ezeket a paramétereket is számításba kell venni a megfelelő jellemzőkkel bíró csőbúvár szivattyúk kiválasztásakor.
Mikor ideális választás a csőbúvár szivattyú?
Sok esetben érdemes búvárszivattyút használni, adott esetben pedig mondhatni ez az egyetlen alternatíva a víz kinyerésére és szállítására. Ha például 7-8 méter mélységből kell felhozni vizet, vagy ha kifejezetten gyorsan kell szivattyúzni, akkor célszerű ezt a típust választani. Szintén ez az egyik legjobb alternatíva, ha a felhasználás helye messze esik a vízvételezési ponttól. Ez esetben is szükség van a nagy teljesítményre, amit a csőszivattyúk gond nélkül képesek biztosítani. Természetesen minden esetben van más opció, de a szakemberek mindig azokat a lehetőségeket ajánlják, amikkel a lehető legegyszerűbben oldható meg az adott probléma.
Magyarországon számos helyen, kertekben, családi házaknál de akár ipari üzemekben is fúrt- vagy (egyes esetekben és elsősorban házaknál) ásott kutakból nyert vízzel öntöznek, locsolnak vagy látják el a legkülönbözőbb felhasználásokat tiszta vízzel.
Meglévő vagy tervezett kút szivattyúzásával kapcsolatban rendszeresen felmerül ügyfeleinkben a kérdés, hogy vajon melyik szivattyú az előnyösebb, a jobb?