Benzinmotoros Szivattyú
Robbanómotoros szivattyúk víztelentésre, általános szivattyúzásra vagy öntözésre.
Megbízható teljesítményre képes a Heron benzinmotoros szivattyú
A benzinmotoros szivattyú viszonylag ritkább típusnak számít a vízszállítás világában, mint az elektromos társai. Elsősorban ott használatos, ahol az elektromos áram nem érhető el, de nagyobb teljesítménye miatt akkor is ezekre a típusokra eshet a választás, ha jelentősebb mennyiségű folyadékot gyorsan, hatékonyan és megbízhatóan kell szállítani. Lakossági, háztartási felhasználása ritkábbnak tekinthető, ipari, de különösen mezőgazdásági körülmények között azonban gyakran alkalmazott típus.
A benzinmotoros szivattyúk típusai
Felhasználási területüket és a szállítandó közeget tekintve, három nagy csoportba sorolhatjuk be a benzinmotoros szivattyúkat.
A zagyszivattyúkat törmelékkel vagy szilárd hulladékkal terhelt közeg szivattyúzására használják. Gyakran találkozhatunk velük vegyipari és mezőgazdasági körülmények között. Ugyanakkor alkalmasak lehetnek például a kertben lévő, levelekkel és más hulladékokkal kevert víz szállítására is.
A TLT típust más néven traktor szivattyúkként is ismerhetjük. Úgynevezett erőátviteli elven működik, az ilyet a traktor motorja hajtja. Többnyire mezőgazdasági célokra használják, például permetezésre. Ezek a speciális típusok lehetnek önfelszívós, centrifugál és membrán szivattyúk is.
A víztelenítő szivattyúkat a víz eltávolítására használják, beázott, víz alá került épületrészek esetében, mint például egy elárasztott pince. Alkalmasak akkor, amikor gyorsan kell nagyobb mennyiségű vizet szállítani. Gyakran használják ipari körülmények között, az építőiparban például bevett megoldásnak számít.
Röviden a Heron benzinmotoros szivattyú működéséről
A Heron, akárcsak a legtöbb benzinmotoros szivattyú, a centrifugál típusok közé tartozik. Ezek a készülékek, amint arra az elnevezésük is utal, a centrifugális erőt alkalmazzák a működésük során, ennek segítségével gyorsítják fel a tengelyirányból a szivattyúházba belépő folyadékot. Ezt a munkát a benzinmotoros szivattyú lapátkerekei végzik el, ezek továbbítják a szállítandó közeget a külső házba, onnan pedig a kiömlő csonk irányába, ahonnan megnövelt sebességgel és nagyobb nyomással távozik. A szívócsonknál pedig egy visszacsapó szeleppel rendelkezik, aminek szerepe a szállított folyadékban található levegő kidolgozása.
A másik jellemzője, hogy úgynevezett önfelszívó típusú. Ezért a berendezés indítása előtt minden esetben fel kell tölteni vízzel a szivattyúházat. Innentől kezdve egy rövid „üresjáratot” követően képes lesz a víz felszívására. Indítás előtt minden esetben ellenőrizni szükséges az olajszintet, ha pedig több hónapos üzemszünet után kívánjuk ismét beindítani, akkor ki kell önteni a benne lévő üzemanyagot és ismételten feltölteni.
Milyen paramétereket érdemes figyelembe venni a benzinmotoros szivattyú kiválasztása során?
A megfelelő benzinmotoros vízszivattyút különféle tényezők egyidejű figyelembevétele alapján választják ki. Ilyenek a teljesítményre vonatkozó paraméterek, valamint a felhasználási lehetőségek. Ezek alapján a következő szempontokat érdemes figyelembe venni.
Kapacitás vagy maximális folyadékszállítás: ez az érték egy adott időintervallumon belül szállítható vízmennyiségre utal. Egységnyi idő alatt, kifejezett térfogatban szokás megadni, az angolszász mértékegységek szerint találkozhatunk a gallon per perc kifejezéssel is, azonban jellemzően liter per perc értékben szokás kifejezni.
Teljesítmény: a szivattyú optimális hatékonysággal történő működéséhez szükséges energiamennyiséget fejezi ki. Szemben az elektromos szivattyúknál található W értékkel, a benzinmotoros szivattyú esetében a lóerő (LE) mértékegységet használjuk.
Maximális szívómagasság és maximális magasság: arra a függőleges távolságra utalnak, amilyen magasságba a berendezés képes a szállítandó közeget felemelni. A távolságot méterben fejezzük ki. A maximális magasság azt az értéket jelenti, amikor a berendezés már nem képes nyomás alá helyezni a szállítandó folyadékot és a vízkibocsátás a nullával lesz egyenlő.
Szállítandó közeg: tisztában kell lennünk azzal is, hogy a milyen jellemzőkkel rendelkező folyadékot kell a benzinmotoros szivattyúnak szállítania. Ha csak a vizet, mint szállítandó közeget vesszük figyelembe, akkor különbséget tehetünk tiszta, szennyezett és szennyvíz között. Utóbbi esetben például zagyszivattyút kell alkalmazni, tiszta vagy enyhén szennyezett lehet egy tartályból vagy tóból kinyert folyadék, aminek mozgatása elsősorban a víztelenítő szivattyúk feladata.
Cső keresztmetszete: a megfelelő keresztmetszetű csövet (szívó és nyomócsonki oldalon) kell választanunk, a szállítandó folyadék tulajdonságait, valamint vízigényünket egyaránt figyelembe véve. A keresztmetszet fontos szerepet játszik a nyomás elérésében és a kapacitás tekintetében is. Egy 2” (50mm) keresztmetszetű cső például kétszer olyan gyorsan képes vízteleníteni egy elárasztott épületrészt, mint egy 1”-es.
Hol használható a Heron benzinmotoros szivattyú?
A Heron robbanómotoros szivattyúk, típustól függően, alkalmazhatóak tiszta használati víz vagy legfeljebb 30 mm átmérőjű szennyeződéseket, valamennyi iszapot tartalmazó víz szállítására. A Heron zagyszivattyúval akár a darabos szennyeződések szivattyúzása is megoldható, remekül alkalmazható árvizes területek, valamint árkok és gödrök víztelenítésére egyaránt.
Más típusok, mint a Heron EPH 80 benzinmotoros vízszivattyú nagymennyiségű, tiszta víz gyors szivattyúzására használható, például a halastavak és víztárolók töltésére, illetve elárasztott ingatlanrészek víztelenítésére. A Heron EPPH 15-10 modell pedig kifejezetten nagy emelőmagassággal rendelkezik, éppen ezért kiváló választást jelent öntözésre és locsolásra olyan területeken, ahol egy elektromos motorral rendelkező készülék nem használható. A szállított vizet kifejezetten nagy nyomással képes továbbítani, ezért olyan helyzetekben kínálat ideális megoldást, ahol a hangsúly elsősorban a nyomáson, nem pedig a nagymennyiségű folyadékszállításon van.
Valamennyi típus négyütemű OHV motorral rendelkezik és 12 hónap garanciával vásárolható meg. Rendeltetésszerű használat és karbantartás (mint az olajszint rendszeres ellenőrzése és cseréje, vagy a légszűrő és a szívókosár szükséges időközönként történő tisztítása) mellett, hosszútávon jelenthetnek ideális megoldást a vízszállítás kérdésére.