Darálós Szennyvíz Szivattyú
Használjon darálós, vágószerkezetes szennyvíz szivattyút átemelési feladatainak problémamentes megoldására.
Az úgynevezett darálós, darabolós vagy vágószerkezetes szennyvíz szivattyúkat elsősorban fekáliás szennyvíz átemelésére használják. Feladatuk, hogy a seznnyvízben lévő szilárd szennyeződéseket felaprítva dugulásmentesen szállítsák a szennyvizet.
Alkalmazásuk akkor indokolt, ha a nyomóoldali csővezeték keresztmetszete nem teszi lehetővé a szennyvízben lévő szennyződés aprítás, darabolás nélküli szállítását illetve ha az alkalmazás során tarhatunk attól, hogy a szennyeződések járókerék megszorulását okozhatják.
A vágószerkezetek, aprítószerkezetek kiképzése sokféle lehet, jellemzően minden gyártó valamilyen saját, egyedi megoldással dolgozik, ám az alapelvek nagyjából azonosak. A felhasznált szerkezeti anyagok, az összeszerelés műszaki és természetesen az egyes konstrukciók apró - ám annál nagyobb jelentőséggel bíró - megoldásai jelentik a valódi különbséget.
A darabolós szennyvízszivattyúk üzemeletetésük során általában nem igényelnek karbantartást, ám mint a legtöbb vágószerszámnak így ezeknek a szennyvíz szivattyúknak is kopik a szennyvízben lévő szilárd szennyeződések darabolását végző szerkezete. Emiatt érdemes néhány évente a vágószerkezet ellenőrzését, felújítását elvégeztetni.
Darálós szennyvíz szivattyú a legjobb gyártóktól
Sokféle szivattyú létezik, különféle tulajdonságokkal, ennek köszönhetően célirányosan kiválasztható a megfelelő modell a funkció és teljesítmény alapján. A szennyvíz elvezetése egy egészen speciális feladat, amihez használható darálós szennyvíz szivattyú, szabad átömlésű szivattyú is. Felvetődik tehát a kérdés, hogy melyiknek mi az előnye és mikor érdemes alkalmazni.
Mikor válasszunk darálós szennyvíz szivattyút
Aki nincs teljesen otthon a szivattyúk világában az valószínűleg mindenképp a darálós szennyvíz szivattyú mellett fog dönteni, hiszen a darálás egy plusz funkciónak számít, ami minden esetben jól jöhet. Ez nem teljesen igaz, hiszen a darálókéses változatokra nincs minden esetben szükség, máskor pedig elkerülhetetlen az alkalmazásuk. Ezek a modellek lakossági, elsősorban kommunális területen alkalmazhatóak, ahol erősen szennyezett szennyvíz átemelése, szállítása szükséges. Kötelező az alkalmazása az olyan helyeken, ahol 10 m felett szükséges a szennyvíz átemelése, tovább juttatása a fogadó főcsatornáig és a nyomó vezeték keresztmetszete ezt indokolja. A nyomás alá helyezett főcsatornában például több helyen is tilos a szabad átömlésű szivattyú beszerelése. Továbbá gondoskodni kell egy kifejezetten szennyvízre alkalmazható visszacsapó szelep beépítéséről is, mert ez megakadályozza, hogy a tovább küldött közeg visszaáramoljon a szivattyún keresztül a szennyvíz aknába.
A szabad átömlésű változat alapmodellnek tekinthető. Automatikusan, a járókerék révén kialakított örvény miatt gyorsan továbbjuttatja a szennyvizet, amely az oldalcsatornán keresztül távozik. Ha csővezeték átmérője nem teszi lehetővé a nagyobb darabok szabad áramoltatását, akkor kerül előtérbe a darálós szennyvíz szivattyú, amely aprítókések segítségével felaprítja a darabos szennyeződéseket, amik ezáltal már könnyedén tovább haladhatnak a szűk keresztmetszettel rendelkező csővezetékekben is.
Darálós szennyvíz szivattyú típusok
Ebben a kategóriában a Pedrollo TRITUS vagy az úszókapcsolóval ellátott ZENIT GR bluePRO kitűnő választásnak számít, de nem szabad megfeledkezni a méltán népszerű WILO MTC és Grundfos SEG modellekről sem. Ezek a modellek nagyobb átemelő magasság esetén is kitűnően teljesítenek. Ez egy fontos szempont a választást illetően, mivel általános esetben egy szabad átömlésű változat is megfelelő. De, ha nagyon hosszú a nyomóvezeték, vagy ha változatosak a domborzati viszonyok, akkor érdemes egy nagyteljesítményű darálós szennyvíz szivattyút választani. Hogyha alacsonyabb területről kell átjuttatni a szennyvizet egy magasabb ponton a szennyvíztárolóig, akkor a vágókéses változatok kialakítása mindenképp előnyt jelent. Tehát egy darálós szennyvíz szivattyú lehet átemelő szivattyú is egyben, amennyiben el van látva aprítókésekkel.
A darálós szivattyú üzemeltetése
A további előnyük a darálós változatoknak, hogy extra biztonságot jelentenek a dugulást illetően. Viszont nem szabad konyhamalacként tekinteni a darálós szennyvíz szivattyúra, ennek ellenére mégis sokan így tekintenek rá. Ezzel az a probléma, hogy így sűrűbben válik szükségessé a karbantartás. Lássuk be, a szennyvízszivattyúk esetében ez nem valami hálás feladat. Éppen ezért inkább bízzuk szakemberre a javítást, vagy a karbantartást, mivel megfelelő tapasztalattal és védőfelszereléssel rendelkezik az ilyen jellegű munkához. Minél nagyobb gondot fordítunk a megelőzésre, annál ritkábban lesz szükség a karbantartásra.
A darálós szennyvíz szivattyú egyik legnagyobb ellensége a zsírosodás, ezért ne öntsünk ételmaradékot a WC-be. Továbbá ne dobjunk bele semmi rostos, szálas anyagot, ami nem bomlik le a vízben. A háztartásban található kendők műanyag fonalakból készülnek, amik nem bomlanak le, ezért rátekeredhetnek a szennyvíz szivattyú tengelyére és mintegy kötéllé állnak össze, ezzel megfogva akár egy darálós szennyvíz szivattyú motorját is.
Tartós darálós szennyvíz szivattyú
Mivel nem tiszta víz, hanem szennyezett savas közeg folyik át a darálós szennyvíz szivattyún, ezért kiemelten fontos, hogy mindig minőségi gyártó terméke kerüljön kiválasztásra. A már fent említett Pedrollo, Wilo, Grundfos, illetve ZENIT modellek felépítése lehetővé teszi a hatékony működést még a legzordabb körülmények között. Minden tekintetben megfelelnek a kor elvárásainak, hiszen egy darálós szennyvíz szivattyú beépítését követően senki sem szeretne a tisztogatásával, karbantartásával foglalkozni. Amennyiben nem vagyunk benne biztosak, hogy milyen teljesítményű szivattyúra van szükség az adott csatornahálózat esetében, kérjük bátran egy szakértő segítségét. Nem árt, hogyha a szakember a szivattyú beszerzése előtt helyszíni szemlét végez és felméri a terepet, illetve a csővezetékek állapotát is. A kínálatban található úszókapcsolóval felszerelt modellek már eleve védik a szivattyút a szárazon futástól, így erről nem kell külön gondoskodni egy másik tartozék beszerzésével. Segítségével beállíthatjuk, hogy mennyi szennyvizet szeretnénk átemelni az adott helyről, javasolt a minél teljesebb ürítés.
Népszerű darálós szennyvíz szivattyúk
A ZENIT GT BluePRO 400 V darálós szennyvíz szivattyú minden további nélkül megfelel a háztartási, illetve ipari szennyvízátemelési feladatok szempontjából. Olyan speciális vágószerkezettel rendelkezik, amely 69.000 percenkénti vágásra képes. Már első ránézésre látszik rajta az átgondolt tervezés, ami nem csak a strapabíró kialakításából fakad, hanem abból is, hogy a lehető legegyszerűbben javítható, illetve karbantartható. A járókerék és a szivattyúház öntöttvasból, míg a tengely rozsdamentes acélból készült. Időtálló befektetésnek számít ez a típus, ráadásul kimondottan költséghatékony figyelembe véve a kedvező árát.
A Pedrollo TRITUS-nak is megvannak a maga sajátosságai, amiért ennyire közkedvelté vált a szennyvízszállítást illetően. A TRITUS TRm 1.1 felszereltségét egy úgynevezett „tritulátor“ gazdagítja. Ennek köszönhetően vált ez a típus a háztartási szennyvíz szivattyúk svájci bicskájává, mivel nem csak a fekáliás szennyvízzel képes megbirkózni, hanem minden, a háztartásban keletkező szennyeződéssel. Anyaghasználat tekintetében ebben az esetben is az öntöttvas és a rozsdamentes acél dominál, azzal a különbséggel, hogy az öntöttvas elemek kataferozis bevonattal rendelkeznek, ami növeli az ellenállóságot.
A WILO Rexa CUT nevével biztosan találkoztak már azok, akik szennyvízszivattyút szerettek volna vásárolni. Szintén a minőségi gyártók listáját gazdagítja. Abszolút a professzionális felhasználás céljából készült. Ezt bizonyítja a vágószerkezet kialakítása, amely külső vagy belső vágóéllel rendelkezik, továbbá húzó vágással is rendelkezik. A motor tekercshőmérséklet felügyeletét egy bimetál érzékelő figyeli.