Népszerű Darálós Szivattyúk
Összegyűjtöttük a vásárlóink által leginkább kedvelt darálós vagy másnéven vágószerkezetes szennyvíz szivattyúkat.
A darálós szennyvíz szivattyúk kapcsán, sokan talán valamilyen speciális ipari felhasználásra gondolnak. Természetesen ez részben igaz, hiszen a különböző szivattyúk rendszeresen előfordulnak és fontos feladatot látnak el ipari vagy mezőgazdasági körülmények között is. Azonban nem kell ennyire messzire mennünk, ha a darálós szennyvíz szivattyú felhasználási területeit és lehetőségeit keressük, mert egy háztartásban ugyanúgy hasznos lehet az ilyen berendezés. Nézzük meg, mit érdemes tudni!
Milyen típusok léteznek és hol van ezek között a darálós szennyvíz szivattyúk helye?
A szivattyúknak rengeteg típusa létezik, nemcsak felhasználási terület szerint (például keringető és szennyvíz stb.), de akár működési mechanizmus (merülő és felszíni) alapján is különbséget tehetünk közöttük, valamint a szállítani kívánt folyadék tulajdonságai alapján is.
Ilyen szempontból pedig beszélhetünk tisztavíz, szennyezett víz és szennyvíz szivattyúkról. A legtöbb általános kerti-háztartási feladatra egy tiszta víz szivattyú megfelelő lesz. Legyen szó egy kút vizének kinyeréséről, a medence leengedéséről vagy különböző öntözési feladatok ellátásáról.
A tiszta vízzel szemben, a szennyezett víz már tartalmazhat bizonyos mértékű szennyeződést, azonban kisebb arányban, mint a szennyvíz. A szennyezett víz kategóriájába soroljuk például az esővizet, a talajvizet vagy a kerti tó a vizét. Ezek a folyadékok tartalmaznak kisebb mennyiségű szennyező anyagokat, amelyek jellemzően homogének, például a víz homokkal szennyezett.
Mikor beszélünk szennyvízről?
A szennyvíz már sokkal jelentősebb mértékben szennyezett, már úgynevezett darabos szennyeződéseket is tartalmazhat. Általános szabályként azt szokták alkalmazni, hogy akkor beszélhetünk szennyvízről, ha a folyadékban található lebegő szennyeződés eléri vagy meghaladja a 25-30 millimétert és a víz kémhatása savas vagy lúgos.
Eredete szerint a szennyvíz lehet háztartási, ipari vagy mezőgazdasági eredetű. A lakossági felhasználás szerint beszélhetünk fekete szennyvízről, ami például WC öblítést követően keletkezik és szürke szennyvízről, ami kevésbé szennyezett és például mosás vagy fürdés során jön létre. A szennyvíz káros anyagokat tartalmaz. Nemcsak betegségeket okozó vírusok és baktériumok találhatóak meg benne, amelyek az egészségre veszélyesek, de különböző növényvédő vagy rovarirtó szereket, illetve egyéb szerves anyagokat tartalmazhat, amelyek a környezetre is veszélyesek. Éppen ezért nagyon fontos a szennyvíz megfelelő elvezetése és ebben tölthetnek be igen fontos szerepet a darálós szennyvíz szivattyúk.
Mit érdemes tudni a darálós szennyvíz szivattyúkról?
A szennyvíz a különböző vegyi anyagok mellett, úgynevezett darabos szennyeződéseket is tartalmaznak. Ha az ilyen szennyeződésekkel terhelt folyadékot egy egyszerű kerti szivattyúval szeretnénk mozgatni, akkor az nagy valószínűséggel a szerkezet élettartamának végét jelentené. A darabos szennyeződések ugyanis pillanatok alatt eltömítenék, megakasztanák a mezei kerti szivattyút, valószínűleg a motort is leégetnék.
Egy szennyvíz szivattyúnak éppen ezért speciális kialakítással és anyaghasználattal kell elkészülnie. Képesnek kell lennie a lúgos vagy savas kémhatású vegyi anyagok szállítására, de a nagyobb darab szennyeződéseknek sem szabad eldugítani a berendezést. Ezért a szennyvíz szivattyúnak megfelelő keresztmetszetű csövekkel, szabványos illesztésekkel és megfelelő szerelvény (pl. szennyvizes visszacsapó) kialakítással kell rendelkeznie.
A szennyvíz szivattyúk között is hatalmas a választék, hiszen nem mindegy, hogy egy komolyabb építkezésen, ipari körülmények között kell helytállnia vagy egy háztartás szennyvízének elszállítására kívánjuk használni. A szennyvíz szivattyúknak 3 alaptípusát különböztethetjük meg: a szabad átömlésű, a vágókéses - más néven a darálós szennyvíz szivattyúk és az úgynevezett komplett átemelő modellek.
Mikor lesz szükség a darálós szennyvíz szivattyúkra?
A darálós szennyvíz szivattyúk akkor tesznek nagyon jó szolgálatot, amikor a folyadék darabos szennyeződésekkel terhelt. A darálós szennyvíz szivattyúk, más néven vágókéses vagy darálókéses típusokként ismertek. Ennél a típusnál ugyanis a beömlő nyílást vágókés veszi körül. Működés során a járókerék a darabos, szilárd szennyeződéseket gyakorlatilag nekinyomja ennek a vágókésnek, így már akkora méretű szennyeződések jönnek létre, amelyeket minden gond nélkül a szivattyú tovább képes szállítani. Háztartási körülmények között például a darálós szennyvíz szivattyút kell választani, ha a szállítani kívánt szennyvíz például fekáliával szennyezett.
Mire kell figyelni a darálós szennyvíz szivattyú használta során?
Természetesen a legfontosabb, hogy akárcsak bármilyen műszaki gépet, berendezést, mindig a rendeltetésének megfelelően használjuk. A szivattyú rendeltetése, hogy a szilárd, lebegő anyagokat ledarálja, pépesítse, mielőtt tovább haladna a szivattyúban vagy magában a szennyvízelvezető rendszerben.
Azonban nem minden anyagot képes ledarálni. Értelemszerűen sóder vagy más építési hulladék ledarálására nem képes. Szintén problémát okozhatnak az úgynevezett szálas anyagok is. Sokan hajlamosan úgy tekinteni egy darálókésekre, mint valamilyen multifunkciós tárgyra, amibe ha bármit bedobunk, akkor a másik felén pépesítve fog kijönni és többé senkinek semmilyen problémát nem okozva halad tovább a csatornában.
Azonban nemcsak az építési törmelék darálására nem alkalmas, hanem a vízben nem oldódó, úgynevezett szálas vagy rostos anyagok is komoly gondokat okozhatnak a berendezés működésében. Ilyenek lehetnek a különböző ételmaradékok, pelenkák, nedves popsitörlők, intimbetétek, sőt olykor a hosszú hajszálak is. Az ilyen anyagok könnyedén felcsavarodhatnak a szivattyú tengelyére és megakaszthatják, megszoríthatják azt.
Amennyiben ezeket a szabályokat betartjuk és nem dobunk oda nem való dolgokat a WC csészén keresztül a szennyvízrendszerbe, akkor egy darálós szennyvíz szivattyú hosszútávon képes lesz megbízhatóan működni. Azonban nem szabad elfeledkezni a rendszeres karbantartásról, tisztításról és a különböző komolyabb szennyeződések eltávolításáról sem!