Keringető szivattyú kazánokhoz?
Ismerjünk meg néhány fűtési keringető szivattyút
Keringető szivattyú kazánhoz?
Igen, a szivattyúk nagyon fontos szerepet töltenek be a fűtőrendszerben. Ezek olyan készülékek, amelyek biztosítják a folyadék szállítását, a feladat teljesítéséhez pedig jellemzően mechanikai erőt használnak fel. Rengeteg különböző típus létezik a felhasználás módja, helye, célja szerint. Egyik a keringető szivattyú, ami a fűtési rendszer legfontosabb elemei közé sorolható. Szerepe, hogy biztosítsa a hűtő folyadék szabad áramlását a csővezetékben anélkül, hogy megnövekedne a nyomás. Népszerűsége elsősorban annak köszönhető, hogy a felhasználásával olcsón és nagyon hatékonyan valósíthatjuk meg a víz keringetését.
A keringető szivattyúk működése
Ahhoz, hogy megértsük miért annyira jó választás a keringető szivattyú kazánhoz, először is azzal kell tisztába kerüljünk, hogy miként működnek az örvényszivattyúk. Ez a típus ugyanis ebbe az alkategóriába sorolható. Az örvényszivattyúk áramlástechnikai gépek, amit többek között a vegyiparban, az élelmiszeriparban, az energiaiparban, a gépiparban és az épületgépészetben is előszeretettel alkalmaznak. A háztartásokban is találkozhatunk velük, ugyanis a hűtő- és fűtőberendezések is ezekkel működnek. Ez utóbbiak esetében szokás alkalmazni a keringető szivattyúkat. Az örvényszivattyúk nagyon sokfélék lehetnek, az egyes modellek számos paraméterben különbözhetnek egymástól. Az viszont mindegyikre jellemző, hogy a folyadék tengelyirányban lép be a járókerékbe. A tengelyt rendszerint egy villanymotor hajtja, tulajdonképpen ezen “ül” a járókerék.
A keringető szivattyúk szerkezete standard módon épül fel. Rendszerint szivattyúházból, rotorból, járókerékből és tömítésből állnak. Mindezek mellett, a működésükhöz elengedhetetlen az elektromos áramkör. Ezzel lehet beállítani a működési módokat, illetve figyelni a motor paramétereit. Amikor használat alá kerülnek, akkor a hűtő- vagy fűtő folyadék belép a rendszerbe, majd a forgatónyomatéknak köszönhetően, a rotoron keresztül a járókerékbe kerül. A forgó keréknek ferde lapátjai vannak, azok mozgatják a vizet. Közben a víz áramlási sebessége megnő, míg végül kivezetésre kerül. A járókerékből való kilépést követően, a folyadék egy úgynevezett csigaházban halad és onnan lép tovább kifelé a szivattyúból a nyomóoldali csatlakozáson keresztül.
A keringető szivattyúk előnyei
A keringető szivattyúkról sok jót lehet elmondani. Az egyik legnagyobb előnyük, hogy bizonyos típusai nagyon halkan működnek és nem igényelnek karbantartást. Persze meg kell említenünk az energiatakarékos működést is, ami szintén a használatuk mellett szól. Amennyiben az igényeknek megfelelően, okosan választjuk meg a szivattyút, akkor 10%-kal csökkenthetjük a háztartásunkban az energiafogyasztást. A rendszerben a nagy hőmérsékletkülönbség miatt nem ütközik akadályba a hűtőközeg áramlása. Mivel a folyadék mindig közel ugyanolyan sebességgel mozog a rendszerben, ezért a helyiségek felmelegítése egyenletesen történik. A keringető szivattyúknak köszönhetően, kellemes hőmérsékletet lehet biztosítani a lakótérben. További pozitívum, hogy a hűtőközeg a fűtési szezonon kívül is áramlik a csövekben, így a normál működése mondhatni garantálva van
A keringető szivattyúk típusai
Attól függően, hogy a folyad ék érintkezik-e a forgókerékkel vagy sem, kétféle típust különböztetünk meg. Az egyik a száraztengelyű, a másik pedig a nedvestengelyű szivattyú. Mindkettőnek megvannak a maga sajátosságai.
Száraztengelyű keringető szivattyú kazánhoz
Ezekben a készülékekben a rotor és a hűtőfolyadék nem érintkezik egymással. A rendszer minden eleme hermetikusan védve van a folyadéktól. A száraz típusok nagy előnye, hogy jelentős teljesítményre képesek és egyszerűen karbantarthatóak. Előszeretettel alkalmazzák ipari épületekben, gyárakban, műhelyekben, ahol nagymértékű szivattyúzásra van szükség. Igény esetén, ezekben a modellekben a motor egy nagyobb teljesítményű modellre cserélhető. Amennyiben erre esik a választásunk, akkor hosszú élettartamú készülékkel leszünk gazdagabbak. Hatékonyságuk közel 80%-os, ami meglehetősen soknak számít. Tulajdonképpen bárhová, bármilyen helyzetben telepíthetőek, hiszen a működésük megbízható és költségtakarékos. Hátrányuk viszont a magas zajszint, ami miatt nem szokták lakóhelyiségekben használni. Bizonyos időközönként úgynevezett profilaxist kell végezni, ami tulajdonképpen a rendszer gondos ellenőrzését és a mozgó elemek kenését jelenti. Maga a szó megelőzést jelent.
Nedvestengelyű keringető szivattyú kazánhoz
A száraz típusokkal ellentétben, a nedves szivattyúkban a rotor érintkezik a hűtőfolyadékkal, aminek a fő funkciója, hogy biztosítsa a motor hűtését. Ez esetben a víz nemcsak hűtést, hanem kenőmunkát is végez. Az egyik legnagyobb előnyük az alacsony zajszinten történő működés, ami annak köszönhető, hogy a hangot elnyeli a hűtőközeg. Emiatt nemcsak az ipari területeken, hanem a háztartásokban is előszeretettel alkalmazzák. Szinte semmilyen karbantartást nem igényelnek, nem kell profilaxist sem végezni. Rendszeres ellenőrzés és a mozgó alkatrészek kenése nélkül is képesek az igényeknek megfelelő, hibátlan működésre. Nagyon egyszerűen telepíthetőek és olyan hűtési módot tesznek lehetővé, ami nem igényel egyéb felszerelést. Ez a típus is hosszú élettartammal rendelkezik és mindezek mellett az is az előnyei közé sorolható, hogy a javításhoz szükséges eszközöket, alkatrészeket kiváló ár-érték arányon lehet beszerezni. Hátrányuk viszont, hogy alacsony hatékonysággal működnek, ami közel 30%-ot jelent. Csak akkor tud megfelelően működni, ha a rotor vízszintben van.
A megfelelő keringető szivattyú kiválasztása
A minden szempontból megfelelő készülék kiválasztása nem mindig könnyű feladat. Egyszerre több feltételnek is teljesülnie kell, arról nem is beszélve, hogy a felhasználás módja és helye is határt szab a működtetésnek. Első körben a szükséges kapacitást kell kiszámolni, ugyanis csak annak tudatában tudunk helyes döntést hozni. A kapacitás nem más, mint az eszköz egy adott egységre szivattyúzott térfogata. Ennek mértékegysége általában l / h vagy m 3 / óra. A kapacitást egy képlet segítségével tudjuk kiszámolni. A másik fontos paramétert egyszerűen csak úgy hívjuk, hogy “emelőmagasság”. Ezt az értéket jellemzően vízoszlop méterben mérik és azt mutatja meg, hogy a szivattyú milyen magasra képes felemelni a folyadékot. Amennyiben bizonytalanok vagyunk és nincs tapasztalatunk a szivattyúk telepítésével, használatával kapcsolatban, akkor mindenképp érdemes szakértői segítséget kérnünk.
Hogyan kezdődött a modern fűtési szivattyúk története? Bejegyzésünkből megtudja a választ.
Miért fontos a megfelelő keringető szivattyú bekötése és milyen előnyöket érhetünk el használatával? Röviden összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Cikkünkben elmélyedünk a fűtési keringető szivattyúk családi házaknál történő alkalmazásában, az egyedi beépítési hossz jelentőségében, valamint az ipari és közüzemi környezetben betöltött szerepükben.