Az elektronikus fordulatszám szabályozású fűtési szivattyúk 1.
Hogyan kezdődött a modern fűtési szivattyúk története? Bejegyzésünkből megtudja a választ.
A közepes- és nagy teljesítményű fűtési keringető szivattyúk között már a kilencvenes évek végén megjelentek a fejlett, változtatható motorfordulattal rendelkező szivattyúk.
Mikor kezdődött a fordulatszám vezérelt fűtési szivattyúk kereskedelmi története?
Elsőként a WILO jelent meg a WILO TOP-E fűtési szivattyú sorozattal, mely szivattyúk egyébként hidraulikus szempontból a WILO TOP-S szivattyúk testvérének számítottak. Napjainkra a WILO TOP-E széria már lecserélésre került, helyette jelenleg a WILO Stratos fűtési szivattyúk érhetőek el. A Grundfos némi késéssel ugyan, ám még ugyanebben az időszakban bemutatta a Grundfos UPE fűtési szivattyú sorozatot, melyek szintén változtatható motorfordulatú szivattyúk voltak. A gyártók a motor fordulatszámát egyedi frekvenciaváltókkal változtatták, akkoriban ez hatalmas műszaki előrelépést jelentett, lényegében széles körben elérhetővé vált a gazdaságos és pontos fűtési szivattyú üzemeltetés. Tegyük hozzá: ekkor még borsos áron.
Mi a jelentősége a szabályozható fordulatszámnak?
A fordulatszám változtatás lehetőségének a lényege az, hogy mivel nincs két egyforma fűtési rendszer, mindegyik kicsit eltérő, ezért elvileg az ideális szivattyú minden rendszerben kicsit más lenne. A fokozatmentes fordulatszám változtatás megjelenése előtt a hagyományos szivattyúk motorfordulata többnyire három fokozatban volt állítható. Ezzel, ideális esetben jól meg lehetett közelíteni a tényleg szükséges munkapontot, ám a valóságban ez igen ritkán sikerült, ezáltal némi villamos energiát biztosan elpazarolt a rendszer. Mivel a fűtési szivattyúk élettartama akár 15 év is lehet, könnyen belátható, hogy a szivattyú teljes élettartama alatt a feleslegesen elhasznált villamos energia hatalmasra duzzadhat, nem beszélve ennek költségeiről.
Mivel azonban ezeken az új fűtési szivattyúkon nagyon pontosan és nagyon könnyen be lehetett állítani az adott keringető rendszerben szükséges szivattyú fordulatszámot, ezáltal kvázi egyedivé, a konkrét fűtési rendszerre szabottá vált az adott szivattyú. Az így beállított szivattyút lényegesen kevesebb villamosenergiát használ, ezáltal jelentős üzemeltetési költségmegtakarítás lett elérhető.
Ha érdekl a téma érdmes elolvasnia változtatható fordulatszámú szivattyúk előnyeiről írt cikkünket valamint a külső hőmérséklet és a fűtési szivattyúk fordulatszáma közötti öszeföggésről írt bejegyzésünket is figyelmébe ajánljuk.
Tapasztalataink szerint az érdeklődők túlnyomó többsége nincs tisztában azzal, hogy mit jelentenek bizonyos fogalmak: maximális folyadékszállító kapacitás, maximális emelőmagasság. Ezek megértéséhez érdemes tisztázni néhány dolgot.
A szivattyúkat a korábbi cikkekben említett tudásunk birtokában tudjuk kiválasztani, de jogosan merül fel a kérdés, hogy mihez képest? Azaz, hogyan tudom eldönteni, hogy nekem mekkora szállítókapacitásra és ehhez tartozóan mekkora emelőmagasságra van szükségem?