Népszerű Házi Vízellátók
Összegyűjtöttük az ügyfelelink által leginkább kedvelt házi vízmű és vízellátó típusokat. Bármilyen vízellátási feladtra megfelelő termékek, okos vízművek.
Hétvégi ház? Családi ház? Nem probléma!
Önmagában már az is elég csábító lehet, hogy a használatával egy nagyobb összeg is megspórolható. A házi vízellátó tökéletes megoldás arra egy több emeletes épületben a víznyomás növelésére. Ezen kívül még számos feladatot képes elvégezni, attól függően, hogy milyen területen és milyen kiegészítőkkel szeretnénk használni.
Mire jó a házi vízellátó?
Számtalanszor előfordult már, hogy a vezetékes vízhálózat által biztosított nyomás kevésnek bizonyult, főként a felsőbb szinteken. Ha kinyitottuk az egyik csapot, akkor a másikból már alig csordogált a víz. Házi vízellátóval hatékonyan növelhető a nyomás az igényeknek megfelelően.
Megkönnyíti a kerti locsolást, de egy teljesen automatizált öntözőrendszert is csatlakoztathatunk a házi vízellátóhoz. A választáskor fontos tisztázni a vízigényt, mert más-más paraméterekkel rendelkezik a szivattyú, ahogyan a tartály is. Értelemszerűen minél nagyobb nyomásra van szükségünk, annál komolyabb teljesítményre képes házi vízellátót érdemes választani. Ha csak átlagos nyomás mellett szeretnénk öntözni vagy egy kisebb hétvégi ház vízellátása a cél, akkor egy 2,5-3 bar nyomás előállítására képes házi vízellátó valószínűleg elegendőnek bizonyulhat. A szivattyúk szállítási magassága sem egy elhanyagolható paraméter, mert ezen múlik, hogy meddig képes feljuttatni a folyadékot. Egy 38 m-es szállítási magasságra képes modell a legtöbb esetben elegendőnek számít még abban az esetben is, hogyha a víznyerő hely egy kút vagy egy tartály.
A házi vízellátó legszembetűnőbb alkatrésze a hidrofor tartály, ami a szivattyú ki- be kapcsolásának a számát hivatott csökkenteni, illetve víz tárolására is alkalmas. Minél nagyobb a vízigény, annál nagyobb tartály kell. Például, ha csak egyszerű kerti locsolás a cél, akkor elegendő lehet egy 20-25 l-es tartállyal szerelt házi vízellátó. De ha egy többszintes családi ház megtáplálására van szükség, akkor legalább egy 50 l-es tartályban érdemes gondolkodni.
Hogyan alkalmazzuk a házi vízművet?
A működési elv megértéséhez tisztáznunk kell, hogy mi is az az emelő vagy szállítási magasság. Ezen múlik, hogy miként történik a rendszer nyomásbeállítása.
Tegyük fel, hogy az általunk használt vízellátó szállítási képessége kereken 50 m. Ez két paraméter összegéből adódik össze, mégpedig a szívó mélységből és a nyomó magasságból. A nyomó magasság értéke attól függően csökken, hogy a szivattyú milyen mélyről hozza fel a vizet. Ez esetben, ha 9 m mélyről szív, akkor a nyomó magasság 41 m lesz. Ez abból következtethető ki, hogy 1 bar nyomás egy 10 m-es vízoszlopnak felel meg. Ergo egy 50 m-es emelőmagasságra képes modell 5 bar nyomásra képes elméletileg. Viszont a gyakorlatban számba kell venni az olyan tényezőket is, mint a csövekben keletkező súrlódás, illetve a szívómélység értékét is kell vonni, ahogy az a fent említett példában is megtörtént. Tehát minél hosszabb a csőhálózat és minél mélyebbről kerül a víz a felszínre, annál nagyobb a nyomás veszteség.
A másik fontos paraméter a szivattyú szállítási értéke, ami rendszerint liter/percben van megadva. A bekötés után szintén számítanunk kell rá, hogy ez az érték szintén csökken. Elmondható, hogy ez is összefüggésben áll a szívómélységgel. Ez is jól szemléltethető egy példával, hogyha egy 80l/perc maximális teljesítményű típust veszünk alapul. Nagyjából 7 m-es mélység esetén a szállítási érték már nagyjából a felére csökken. Tehát a bekötés után már csak 40l/perc teljesítményre lesz képes. Logikus, hogy minél jobban csökken a mélység, annál jobban nő a teljesítmény, így kisebb veszteségre számíthatunk pl. ha 5 m-ről kell a felszínre juttatnia a vizet.
Miként történik a házi vízellátó bekötése?
Nem egy bonyolult feladat, de azért érdemes néhány fontos dolgot szem előtt tartani a maximális hatásfok elérése érdekében. Az már a fentiekből kiderül, hogy a házi vízellátó szívét a szivattyú jelenti. Ezért lényeges elsőkörben a vízvételi hely meghatározása, mert nem mindegy, hogy az egy kerti tó, egy ásott kút vagy egy tartály.
Sokat veszíthet a teljesítményéből, hogyha a beszerelés során valami miatt beszűkül a szívócsonkja, ezért ezt mindenképp biztosítani kell, hogy ne történhessen meg. A lábszelep használata szintén ajánlott a szívócső esetében, hogyha kútból szivattyúzzuk a vizet, mert ez megakadályozza a már felszívott víz visszafolyását a csőből. A visszacsapó szelep pedig a ráfolyás esetén hasznos, amikor a szivattyúnak nem kell felszívó erőt kifejtenie. Ez akkor fordulhat elő, hogyha egy tartályból nyerjük a vizet.
Sok félreértés született a homok és a hordalék okozta károsodásokból. Alapvetőleg ezek nem számítanak garanciális hibáknak, ezért a javítást saját zsebből kell állnunk, amennyiben ilyen előfordul. Ilyesmi néha elő szokott fordulni, főleg abban az esetben, hogyha a víz nagy sebességgel folyik a víznyerő helyhez. Szerencsére hatékony mód létezik a védekezésre, mégpedig az átgondolt kiválasztás formájában. Szűrőt inkább a táplált hálózat védelme érdekében alkalmazzunk, ezeken felakadnak a homokszemek és az egyéb szilárd szennyeződések, amik nem rongálják meg a csapokat és fogyasztókat. Hogyha rendszeresen problémát okoz a homok a vízellátás során, akkor mindenképp érdemes felkeresni egy szakembert, aki hasznos tanácsokkal láthat el ennek a megakadályozásával kapcsolatban.
Miben más az okos házi vízellátó?
Talán még nem tudják olyan sokan, de már ilyen is létezik egy ideje. Ami először feltűnhet, hogy nem rendelkezik egy különálló hidrofor tartállyal, mint a hagyományos vízművek. Önmagában ez nem más, mint egy speciális szivattyú, amiben a motor fordulatszámát egy automata vezérlőegység szabályozza a vízigénynek megfelelően. Így mindig biztosított a megfelelő nyomás. Az okos vízművek kompakt kivitelben kaphatóak és megtalálható bennük minden alkatrész, ami a precíz üzemeléshez szükséges (motor, visszacsapó szelep, érzékelők stb.). A beszerelése hasonlóan történik, mint a hagyományos vízellátók esetében. Egyaránt használható vezetékes vízhálózattal, vagy ásott kúttal. Az egyszerűbb felépítéséből kifolyólag nem kell annyit számolgatni, mivel ebben az esetben a teljesítményen kívül nem kell még a tartály méretezését is figyelembe venni.
Ezek alapján elmondható, hogy mennyire sokoldalúan alkalmazhatóak ezek a berendezések, legyen szó öntözésről, locsolásról vagy egy épület vízellátásáról. A lényeg, hogy válasszunk körültekintően a vásárlás során. Ha nem vagyunk otthon a témában, akkor nyugodtan kérjük egy szakember segítségét.