Nyomáskapcsoló
Bevált technológia és megbízható működés jellemezi ezeket a régóta széleskörűen alkalmazott kapcsolókat.
Hatékony vízellátás nyomáskapcsolóval
A minőségi szivattyúk nagyszerű szerkezetek, amelyek megkönnyítik a mindennapjainkat az otthoni és ipari körülmények között egyaránt. Gondoskodnak az épületek, illetve bizonyos területek vízellátásáról. Az egyik legfontosabb tartozékuk a nyomáskapcsoló, amivel teljes mértékben automatizálható a szivattyú be- és kikapcsolása. Ezzel a berendezéssel nem csak kényelmesebbé válik a szivattyú használata, hanem növelhető az élettartama is, mivel nem fog feleslegesen működni, amikor nincs rá szükség.
Mire jó a nyomáskapcsoló?
A nyomáskapcsoló beépítésével konstans nyomás biztosítható a rendszerben. Amint megnyitunk egy csapot vagy más csapolóegységet, a csövekben és a hidrofortartályban lévő nyomás csökkenni kezd. Amint a nyomás a csökkenő nyomás eléri a megadott értéket, a nyomáskapcsoló működésbe lépteti a szivattyút. Ennek köszönhetően akkor is megfelelő lesz a víznyomás, hogyha például több helyen nyitva vannak a csapok a házban, mert valaki éppen zuhanyzik, miközben folyik a víz a mosogatónál, de még az automata öntözőrendszer is bekapcsolt. A nyomáskapcsolóval üzemelő rendszerek megfelelő működése érdekében egy hidrofor tartályra is szükség lesz.
Sokkal hatékonyabb rendszer alakítható ki nyomáskapcsoló segítségével.
Ráadásul ez is azon tartozékok listáját gyarapítja, amely minden előnye ellenére kedvező árral büszkélkedhet. Az Italtecnica nyomáskapcsoló népszerűségét az alacsony árának és a kimagasló minőségének köszönheti. Megbízhatóan működteti a szivattyút még a legszélsőségesebb körülmények között is.
Nem igényel különösebb szakértelmet a hagyományos nyomáskapcsoló beállítása.
Ezen felül speciális szerszámokra sem lesz szüksége annak, aki szeretné beállítani a be- és kikapcsolási értékeket. Mindössze egy csavarhúzóra lesz szükség a műanyag borítás eltávolításához, illetve egy 8-as villáskulcsra a szabályozócsavarok beállításához.
Nyomáskapcsoló beállítása
A burkolatot eltávolítva két rugó látható, egy kisebb és egy nagyobb.
A nagyobb felel a bekapcsolásért azaz a bekapcsolási nyomás értékét ezzel kell beállítani. Minél jobban szorítjuk, annál jobban növeljük a bekapcsolási értéket. A kisebb rugó szorításával pedig a kikapcsolási érték állítható be.
Figyelem! » A kisebb rugó állításával a nyomáskülönbséget állítjuk be a nagy rugón beállított bekapcsolási nyomás értékéhez képest! Tehát első lépésben mindig a nagy rugót állítjuk ezzel beállítva a bekapcsolási nyomás értékét és ahhoz az értékhez képestálltjuk be a kis rugóval a kikapcsolási nyomást! A szabályozás mindig a termékre vonatkozó értékeken belül történjen!
Digitális nyomáskapcsolók
A digitális változatok beállítása során nincs szükség mechanikai beavatkozásra, tehát nem kell szétbontani a nyomáskapcsolót, csupán meg kell adnunk a kívánt értékeket a nyomógombok segítségével. Modernebb technológia révén magasabb árra kell számítanunk, de korántsem számít megfizethetetlennek a digitális nyomáskapcsoló, főként szem előtt tartva azt a tényt, hogy milyen jó szolgálatot tesz az optimális szivattyúvezérlést illetően.
Nyomáskapcsolóval a szárazonfutás ellen
A szivattyúk könnyen tönkremehetnek akkor, hogyha bekövetkezik a szárazon futás. Miközben a szivattyú működik, szüksége van hűtésre. A hűtést pedig a rajta áthaladó folyadék (víz) biztosítja. Hogyha bekövetkezik a szárazon futás azaz nem halad át folyadék a szivattyún miközben működik, akkor akár le is éghet, de az élettartama mindenképp csökken az alkatrészek fokozott, indokolatlan igénybevétele miatt. A kínálatban található nyomáskapcsolók között megtalálhatóak azok a változatok is, amelyek szárazon futás elleni védelemmel vannak ellátva, ezért óvják a szivattyút. Ilyen például az EVAK DPC-10A digitális szivattyúvezérlő, amely képes a szárazonfutási helyzetek kiértékelésére is. Így amikor szükséges azonnal beavatkozik, vagyis leállítja a szivattyút. A beépítése egy 3 utas réz idom segítségével történik, ami jelentősen megkönnyíti a műveletet, ezért annak sem okoz gondot, aki nem kimondottan jártas a szivattyúk világában. A hagyományos áramláskapcsolókkal szemben ez a digitális nyomáskapcsoló sokkal jobban testreszabható a beállítani kívánt értékeket illetően. Természetesen beállítható a szivattyú indítási és kikapcsolási nyomásérték, a szárazonfutásnak tekintett nyomásérték, amit érzékelve kikapcsolja a szivattyút. A „Delay“ funkciónak köszönhetően másodpercben megadható az utánfutási idő is. A nyomáskijelzés mértékegységét is változtathatjuk ezzel a nagyszerű eszközzel, illetve ha vészkikapcsolás következne be, akkor az „Auto Reset“ funkciónak köszönhetően megadható az automatikus újraindulás ideje.
Amit nyomáskapcsoló vásárlása előtt tudni érdemes
Vásárlás előtt mindenképp meg kell győződni a szivattyú zárnyomásáról, hiszen a nyomáskapcsolónak ehhez kell igazodnia. Ez annyit jelent, hogy a zárnyomás nem haladhatja meg a nyomáskapcsoló felső értékét. A hagyományos kapcsolók PM5, PMG-5 legfeljebb 5 bar nyomásig alkalmazhatóak. Megtörténhet, hogy a vásárlást követően nem kell elállítani a gyári értéket. A be- és kikapcsolási érték közti különbséget hiszterézisnek nevezzük. Hogyha egy a kapcsoló 1,4 bar nyomásnál kapcsol be és 2,8-nál kapcsol ki, akkor egyszerűen kiszámolható, hogy a különbség 1,4 bar.
A PM 5 3W 230V egy olyan nyomásmérő és kapcsoló szett, amely egyből a szivattyúra szerelhető. Hogy ez miért jelent előnyt? Mert így nem szükséges egy külön manométer és egy rézidom beszerzése is. A tartós üvegszál erősítésű kompozit háznak köszönhetően egy igazán tartós darabnak számít. A beépített manométerről egyszerűen leolvasható, hogy éppen mekkora nyomás uralkodik a rendszerben. Ez a tartozék a beállítást is jelentősen megkönnyíti, mert így egyértelművé válik, hogy mennyit kell állítani a csavarokon.
Figyeljünk arra, hogy ne tekergessük össze-vissza a csavarokat, mert az könnyen elállíthatjuk a nyomás értékeket. Ha így járunk a fentebb leírtak alapján kezdjük a bekapcsolási nyomás értékének beállításával és után állítsuk be a kikapcsolási nyomást! Fontos megtalálni az optimális beállítási értéket. Hogyha nem kapcsol ki a szivattyú, akkor valószínűleg túl magas a kikapcsolási érték. Hogyha túl alacsony értéket állítunk be, akkor alacsony lesz a nyomás és a szivattyú későn kapcsol be.
A webáruházban található termékeket bevált technológia és megbízhatóság jellemzi. Mindezekhez kedvező ár társul, ezért mindenképp érdemes kiegészíteni a vízellátó rendszert egy minőségi nyomáskapcsolóval a magasabb szintű hatékonyság érdekében. A karbantartás miatt sem kell fájjon a feje senkinek, mivel amellett, hogy ezek a termékek kitűnő anyagból készülnek, nem szükséges a szervizelésük a beállítást követően. Természetesen, ha azt tapasztaljuk, hogy nem működik megfelelően a szivattyú, esetleg csökken a nyomás, akkor ellenőrizzük a kapcsolót, esetleg állítsunk a csavarokon amennyiben ez szükséges. Hogyha ez sem segít, akkor forduljunk szakemberhez, aki felméri a vízellátó rendszer állapotát és megállapítja a hiba forrását.