A házi vízmű bekötése
Mit érdemes tudni a házi vízművekről és bekötésükről?
A házi vízmű bekötése manapság sokszor napirendre kerül. A rendszer feladata, hogy megoldást adjon a házunk hatékony vízellátására, függetlenül attól, hogy forrásként esővíz, talajvíz, kútból kinyert vagy ciszternában összegyűjtött csapadékvíz áll rendelkezésre. A házi vízmű telepítésével egyébként a medencék, víztároló tartályok feltöltése is megvalósítható. Alkalmazásukkal biztosítható a házilag kiépített vízrendszerekben a nyomás növelése, de a napi szintű öntözés alkalmával is remek szolgálatot tesznek. Népszerűségüket elsősorban a széleskörű felhasználhatóságuknak köszönhetik, de a gyors, egyszerű telepíthetőség és a költségtakarékos üzemeltetés is az alkalmazásuk mellett szól.
A házi vízellátó rendszer működése
Ahhoz, hogy megértsük milyen nagyszerű találmány a házi vízmű, először a működésével kell tisztába kerülnünk. Egy viszonylag egyszerű rendszerről van szó, ami szivattyúból és úgynevezett tágulási tartályból áll. A rendszer “lelke” maga a tartály, amire rá van szerelve egy nyomásmérő óra és nyomáskapcsoló. Ez a rész egy összekötő csővel kapcsolódik a szivattyúhoz.
Amikor megnyitjuk a csapot, akkor rendszerben meglévő nyomásnak köszönhetően folyik ki a víz. A nyomás csökkenésével beindul a szivattyú, ami a csap elzárása után egészen addig dolgozik, amíg a tartály a megfelelő mértékben feltöltődik. Ez az a pont, amikor a rendszer eléri a maximális nyomást és leáll.
Házi vízmű a háztartásban
Gyakran felmerül a kérdés, hogy hol éri meg a házi vízmű használata? Erre a kérdésre nincs általános válasz, hiszen a telepítés lehetősége sok tényezőtől függ. Először is nem mindegy milyen talajviszonyok vannak a helyszínen. Például, ha nagyon köves, sziklás a terep, akkor oda nehezen vagy egyáltalán nem lehet kutat fúrni. Amennyiben mégis megvalósítható, akkor annyi költségünket emészti fel, hogy nem éri meg a kivitelezés. Napjainkban egyre nagyobb igény mutatkozik a ház körüli vizek újra felhasználására. Ebben többek között a környezettudatos gondolkodás is szerepet játszik. Sokan például csapivíz helyett esővízzel oldják meg a WC tartály ürítését vagy a tisztálkodást. Ehhez persze elengedhetetlen, hogy a felhasználásra kerülő víz szennyződésektől mentes legyen, hiszen a piszkos víz koptatja, eltömítheti az épületben, házban beépítésre került különféle szerelvényeket és eszközöket (pl: csaptelepek, szelepek). Ezt szem előtt tartva a házi vízmű ilyen célú kiépítésével jelentős összeget spórolhatunk meg.
Kertben használt házi vízmű
A másik népszerű felhasználási terület a kert, ahol tökéletes megoldást nyújtanak az öntözési feladatok precíz ellátására. Természetesen ez esetben is nélkülözhetetlen az előzetes tervezés, hiszen fontos a megfelelő kapacitású tartály használata. Különösen nagy odafigyelést igényel a kivitelezés, ha a vízvételező hely messzebb van a felhasználás pontjától, ekkor ugyanis figyelembe kell venni a csővezeték hosszát is hiszen minél hoszabb a csővezeték, annál jobban csökken a végére eljutva a víz nyomása.
Nyomásfokozás házi vízművel
Ahogy már említettük, a házi vízmű bekötése a nyomás fokozása céljából is történhet. A magasan fekvő családi házakban, magasban lévő helyiségekben rendszerint nincs elegendő nyomás. Ez pedig gondot okoz a vízellátásban, a helyi vízmű által biztosított rendszer ugyanis sok esetben nem tud nagyobb nyomást biztosítani. Tehát néha egyszerűen nem elegendő a bejövő nyomás. Ilyenkor alternatív megoldásként jön számításba a házi vízmű bekötése, ami tulajdonképpen egy nyomásnövelő eszközként funkcionál. Tipikus példa rá, amikor a tetőteret szeretnénk beépíteni, de az emeleti fürdőszoba és WC kialakításához szükség van egy kis extra nyomásra.
Nyomásfokozásra érdemes megfontolni a legújabb generációs házi vízműveket, az egyszerűen és gyorsan beüzemelhető okos vízműveket. Ezek a berendezések nagyon gyorsan telepíthetőek és rendkvíül könnyen beállthatóak. Erről mi már évekkel ezelőtt is meg voltunk győződve.
A házi vízmű előnyei
Ha a házi vízmű bekötése mellett döntünk, akkor rövid időn belül megtapasztaljuk minden előnyét. Az egyik legnagyobb pozitívum a rendszer által biztosított kényelem. Öntözéskor például nem kell állandóan kapcsolgatni a szivattyút és nem kell szaladgálni a locsolótömlőért sem. A házilag kialakított vízmű esetében jóformán csak egy tömlőre és locsolófejre van szükségünk, mert a rendszer automatikusan működik.
A másik dolog, ami szintén a házi vízmű bekötése mellett szól nem más, mint a víz- és energiatakarékosság. Mivel teljesen automatizált a működése, ezért nem kell tartanunk attól, hogy feleslegesen locsoljuk végig a területet. A hidrofor tartály ráadásul biztosítja, hogy a szivattyú véletlenül se kapcsoljon be feleslegesen, aminek szintén rengeteg előnye van. A használatával nemcsak a vízzel, hanem az árammal is spórolunk.
A házi vízmű kiválasztása
A minden szempontból megfelelő házi vízellátó rendszer kiválasztásában érdemes szakértői segítséget kérni. Több szempontot is figyelembe kell venni és néhány fontos dologra szintén ügyelni kell. Az egyik ilyen, hogy vásárláskor érdemes modern, rozsdamentes acélból készülő hidrofor tartályt választani.
Emellett arra is érdemes figyelni, hogy jó minőségű nyomásmérő órát válasszunk, ami nem mondja fel a szolgálatot idő előtt. Többek között arra is van lehetőség, hogy automata szivattyút építsünk be (például okos vízművet). Ez esetben számolnunk kell azzal, hogy a rendszernek nem része a tartály. Nagy előnye, hogy kevesebb alkatrész hibásodhat meg. Mindezek mellett, természetesen a vízigény pontos felmérésére is szükség van.
A házi vízmű bekötése
A házi vízellátó rendszer kialakítása megfelelő szaktudást és tapasztalatot igényel. Nem mindegy, hogy fúrt vagy ásott kútra, tartályra, ciszternára, esetleg kerti tóra történik a telepítés. A házi vízmű olyan akárcsak egy egyszerű szivattyú, nyugodtan tekinthetünk rá így. Érdemes szem előtt tartani, hogy a szivattyú működését a lehető legjobban kiszolgáljuk. Külön figyelmet igényel a szivattyú szívócsonkja beszereléskor, mivel ha az indokolatlanul beszűkül, akkor rontja a rendszer hatásfokát. A szívócsövet lábszeleppel kell felszerelni. Ennek az a szerepe, hogy megakadályozza a víz visszafolyását a kútba. Amennyiben fennáll a veszélye annak, hogy a víz hordalékot, homokot is magával hoz a csövekben, akkor érdemes homokszűrőt is telepíteni a rendszerhez. Sajnos a homok okozta károsodás nem tartozik a garanciális hibák közé. Többek között ezért is érdemes a szakértő véleményét kikérni, mert garantáltan el tud látni hasznos tanácsokkal.