A házi vízmű tartály
A házi vízmű tartálya fontos szerepet játszik a házi vízmű működése során
A házi vízmű tartálya
A hidrofor egy tartályból és egy szivattyúból álló berendezés, melyek közül a házi vízmű tartálya fontos szerepet játszik a házi vízmű működése során.
Egy családi háznál érdemes egy energiatakarékos vízkezelési, mozgatási, tárolási rendszert kialakítani. Ezeket az igényeket hatékonyan össze tudjuk fogni egy rendszeren belül. Amennyiben önellátásra törekszünk, mindenképp hasznosnak számít a hidrofor tartállyal felszerelt házi vízmű használata.
Pontosan miért van szükség hidrofor tartályra?
A házi vízmű tartály elengedhetetlen része a rendszernek. Ezt a részegységet a szivattyú teljesítményének figyelembe vételével kell kiválasztani, mivel csak így garantálható a rendszer hatékony működése.
A házi vízmű tartály elsődleges feladata a víztárolás, mivel ezzel jelentősen csökkenthető a ki- és bekapcsolások száma. Hogyha csak rövid időre és kisebb mennyiségű vízre van szükségünk, akkor azt képes biztosítani a hidrofor tartály a benne tárolt nyomásnak köszönhetően anélkül, hogy bekapcsolna a szivattyú, ezzel pedig jelentősen növelve annak élettartamát. Házi vízmű tartály nélkül sűrű indításra és leállásra lenne kényszerítve a szivattyú, ami egyenlő a gyorsabb elhasználódással. Egy átlagos napon rengetegszer nyitjuk ki, valamint zárjuk el a csapokat és ilyenkor sok esetben nem folyik a víz hosszú perceken keresztül. Illetve amikor csak kezet mosunk vagy töltünk egy pohár vizet, akkor is csekély mennyiségű vizet használunk. Ezekben az esetekben igencsak hasznunkra válhat egy házi vízmű tartály.
Másodlagos szerepe, hogy véd a vízütés ellen. Ez a hidraulikus sokk súlyos károkat okozhat a rendszerben, mert a csővezetékekben áramló folyadék sebessége hirtelen megváltozik, amitől egy nyomáshullám jön létre. Ennek az ereje gyakran magasabb, mint az üzemi nyomás. Ilyenkor zajt és vibrációt lehet hallani a rendszerben, de komolyabb esetben akár a szerelvények sérüléséhez, repedéséhez is vezethet ez a jelenség. Ezt akadályozza meg a házi vízmű tartály, ami igen jól teljesít ebből a szempontból. Kiegyenlíti a nyomásingadozást, ezért számít alkalmasnak a vízellátó rendszerek üzemeltetése során, amennyiben egy szivattyút vagy egy nyomáskapcsolót csatlakoztatunk hozzá.
Bizonyos esetekben egy tartállyal felszerelt házi vízmű nyomásnövelőként is funkcionálhat. Erre általában az emeletes családi házak esetében van szükség, hogyha a felső szinteken túl alacsony a víznyomás. Ilyenkor bizony a berendezések használata lehetetlenné válik, ami hatékonyan áthidalható egy házi vízmű tartály és egy szivattyú segítségével.
Házi vízmű tartály időtálló kivitelben
Az időtállóság az anyaghasználatban és a felépítésben rejlik. Egy hidrofor tartály manapság már minőségi acéllemezből készül, amiket hegesztéssel illesztenek egymáshoz, majd ezután kap egy rozsdásodás elleni festékréteget, amitől ellenállóbb lesz a korrózióval szemben.
Mikre ügyeljünk egy házi vízmű tartály használatakor?
Fontos, hogy az üzemeltetésük során nem szabad átlépni a meghatározott nyomáshatárt. Általában a háztartásokban használatos modellek 6 és 10 bar közötti túlnyomást képesek elviselni. Ipari körülmények között ez az érték magasabb is lehet.
A beszereléséhez mindig érdemes szakembert hívni, mert ha nem vagyunk tisztában a nyomásbeállítással, akkor a tartály nem fogja hatékonyan betölteni a szerepét.
A karbantartása egyszerű és nincs rá szükség túl gyakran. Nagyjából évente elég egyszer megtisztítani a belső részét a lerakódásoktól, amit a vízben található ásványi anyagok okoznak.
Tehát nagyon fontos, hogy rendszeres időnként (ha lehet, akkor négy hetente) ellenőrizzük az előtöltési vagy más néven az előfeszítési nyomást, ami a tartály és a benne lévő gumizsák közti levegő nyomását jelenti. A konkrét beállítás mindig a rendszertől függ, de egy átlagos házi vízmű esetében ez kb 1,3 – 1,5 bar körül alakul.
A gumimembrános házi vízmű tartály előnyei
Valaha ezek a berendezések acéllemezek helyett vastag öntvényből készültek és egy bemeneti, valamint egy kimeneti csatlakozással rendelkeztek. Ezen kívül egy nyomáskapcsoló csatlakozó és egy nyomásmérő óra csatlakozás is helyet kapott a régebbi házi vízmű tartályokon. A gumimembrános kivitellel ellentétben ezekben a házi vízmű tartályokban a víz és a levegő közvetlenül érintkezett. Mivel nem voltak szelepelve, ezért plusz levegőnyomást sem lehetett juttatni az öntött házi vízmű tartályokba. Ebből kifolyólag 2-3 havonta le kellett ereszteni a vizet, majd újra feltölteni a légköri nyomás ismételt összepréselése miatt. Annak ellenére, hogy ez már egy divatjamúlt és nem túl higiénikus technológia, még mindig számos rendszerben megtalálhatóak az öntvényből készült hidrofor tartályok.
A gumimembrános házi vízmű tartály már korszerű technológiával készül. Ebben egy speciális EPDM gumimembrán található, ami nem csak rendkívül erős, hanem alkalmas az ivóvíz tárolására is. Az ilyen hidrofor tartályokban a levegő már nem érintkezik a folyadékkal, mivel az a membránon kívül kap helyet. A beépített szelepnek köszönhetően a levegő pótlása sokkal egyszerűbben megoldható, ezért nem kell alkalmanként leereszteni, majd újra feltölteni a tartályt.
Házi vízmű tartály automatikus öntözőrendszerekhez
Ebben az esetben figyelnünk kell arra, hogy valószínűleg változtatnunk kell a gyári beállításokon, mivel az öntözőrendszer nyomásigénye rendszerint alacsonyabb a szivattyú teljesítményénél. Ilyenkor a nyomáskapcsoló beállításával segíthetünk beállítani a megfelelő értéket. A sikeres beállítással egy energiatakarékos öntözőrendszer alakítható ki, mivel az ilyen rendszerek először a tartály tartalmát használják és nem kapcsolják be feleslegesen a szivattyút.
Mekkora hidrofor tartályra van szükség?
Az ideális méret kiválasztása általában két fő szempont alapján történik. Az egyik a szivattyú vízszállítási teljesítménye, a másik pedig az, hogy hányan használják a vizet a háztartásban. Ha túl kicsi a tartály a szivattyú teljesítményéhez képest, akkor az komoly problémákat fog okozni a rendszerben. Minél nagyobb a tartály, annál több vizet használhatunk a szivattyú bekapcsolása nélkül. Például egy 4 fős család esetében szükséges egy minimum 60-80 literes tartály beszerelése, ami ettől nagyobb is lehet. A 80 literes változatból akár 20 liter víz is kinyerhető anélkül, hogy a szivattyú beindulna.
A tartály meghibásodásának lehetséges okai
Gyanakvásra adhat okot, hogyha a rendszer sűrűn ki- és bekapcsol az eddigi hibamentes üzemeléshez képest. A hibakeresést minden alkalommal azzal kezdjük, hogy a szivattyút lekapcsoljuk az elektromos hálózatról. Ezután ellenőrizzük a szelepet, hogy szivárog-e belőle a víz. Amennyiben szivárgást tapasztalunk, az valószínűleg a gumimembrán kiszakadása miatt történik. Ez nem csak a szivattyút teheti tönkre, hanem a tartály kilyukadásához is vezethet, mert ilyenkor a víz közvetlenül érintkezik a tartály falával.
Ha kilyukadt a gumimebrán, akkor nincs más választásunk újat kell beépteni.
Azok számára, akik családi házban laknak, nagyon fontos az, hogy a kertet lehetőleg egy költséghatékony házi vízmű vagy más néven hidrofor segítségével tudják öntözni.