Hatékony védekezés a villámárvíz ellen: bevált módszerek és megoldások
Villámárvíz kialakulása egyre gyakoribbá válik a közeljövőben. Az özönvízszerűen lezúdoló, nagyobb csapadékmennyiség hatékony elvezetése mindinkább létfontosságúvá válik.
A pár óra alatt lezúduló, hónapnyi esővíz elvezetése komoly problémákat okoz a háztulajdonosok, pincetulajdonosok és vállalkozások számára, hiszen szárazon és biztonságban kell tartani az ingatlant. Szivattyúboltunkban ezzel a probélmával egyre gyakrabban keresnek meg minket.
Cikkünkben ezért annak jártunk utána, hogy milyen megoldások vannak a villámárvíz elleni védekezésre.
A hirtelen esőzések és villámáradások okai és következményei
A hirtelen kialakuló villámárvíz elönti az ingatlanokat, a garázst, kertet és ingóságokat, valamint egészségügyi és biztonsági kockázatot jelenthet. Bemossa a sarat, szemetet, fertőzést és életveszélyt is jelenthet.
Ne várja meg, hogy az elöntött pincét, garázst, alsó szintet majd a tűzoltók szivattyúzzák ki, hiszen ez időbe telik. Akkor lehet a legkisebb kára, ha útját tudja állni a víz és sárlavinának, illetve azonnal nekilát menteni az értékeit.
A kármentésre egyénileg is fel tud készülni egy jó szivattyúval
- Ezért is fontos idejekorán megismerni a nagy mennyiségű víz gyors elvezetésére alkalmas szivattyúk méretét, típusait és jellemzőit,
- az otthoni szivattyúk telepítésének módját
- karbantartását és gyors beüzemelését
- a különböző vízelvezető rendszerek és megoldások előnyeit és hátrányait.
Akár búvárszivattyút, akár vízszivattyút, keres a szivattyuk.hu webshop kínálatában megtalálja amit keres, ez a cikk segít megtalálni az Ön igényeinek legmegfelelőbb megoldást.
A nagy mennyiségű víz elvezetésére alkalmas szivattyúk típusai és jellemzői
A szivattyúk elengedhetetlenek a nagy mennyiségű víz elvezetéséhez az elöntött területekről. A piacon sokféle szivattyú létezik, de nem mindegyik alkalmas minden helyzetre. A villámárvizek nagy mennyiségű vizének elvezetésére használható szivattyúk leggyakoribb típusa a következő:
- Búvárszivattyúk vagy merülő szivattyúk: Ezek olyan szivattyúk, amelyek a víz alatt működnek. Ideálisak pincék, szikkasztók, kutak vagy tavak vizének leeresztésére. Általában elektromos meghajtásúak, és zárt motorral rendelkeznek, amely megakadályozza a víz bejutását. Emellett csendesek és hatékonyak.
- Centrifugál szivattyúk: Ezek olyan szivattyúk, amelyek képesek az önfelszívásra. Alkalmazhatók a víz leeresztésére medencékből, tartályokból vagy öntözőrendszerekből. Általában villany-, benzin- vagy dízelmotorral működnek, és nagy áramlási sebességgel, de alacsony nyomással rendelkeznek.
- Membránszivattyúk: Ezek olyan szivattyúk, amelyek egy rugalmas membránt használnak szívóhatás létrehozására, amely a vizet a szivattyúba húzza. Alkalmasak építkezések, bányák vagy szeptikus tartályok vizének elvezetésére. Általában sűrített levegővel vagy hidraulikafolyadékkal működnek, és alacsony az áramlási sebességük, de magas a nyomásuk. Szilárd anyagokat és iszapot is képesek kezelni. Elsősorban ipari felhasználásuk jellemző.
Hogyan válasszuk ki az ideális szivattyút villámáradás idejére?
A nagy mennyiségű víz elvezetésére szolgáló szivattyú kiválasztásakor a következő négy tulajdonságra kell figyelni elsősorban:
- A szállítókapacitás az a vízmennyiség, amelyet a szivattyú időegységenként meg tud mozgatni. Ezt általában gallon per percben (gpm) vagy liter per percben (lpm, l/min) mérik, attól függően, hogy angolszász vagy hagyományos mértékegységeket használó országban keresünk szivattyút. A kapacitás a szivattyú méretétől, teljesítményétől és kialakításától függ.
- Az emelőmagasság az a magasság, amelyre a szivattyú a vizet a fel tudja emelni. Általában lábban vagy méterben mérik. Az emelőmagasság a rendszer nyomásától, súrlódásától és gravitációjától és különféle áramlási vesztséegitől függ.
- A teljesítmény az az energiamennyiség, amelyet a szivattyú a működéséhez fogyaszt. Régebben lóerőben (LE) ma már kilowattban (kW) mérik. A teljesítmény a szivattyú feszültségétől, áramfelvételétől és hatásfokától függ.
- A tartósság a szivattyú azon képessége, hogy ellenálljon a folyamatos használatból eredő kopásnak. A szivattyú minőségétől, anyagától és karbantartásától függ.
A szivattyúk telepítésének és karbantartásának legjobb gyakorlatai és tippjei különböző beállítások esetén
A szivattyúk különféle körülmények között történő telepítése és karbantartása gondos tervezést, előkészítést és kivitelezést igényel. Vegye fontolóra az alábbi jó gyakorlatokat, amelyek szert Európában beváltak már.
- A legelső, hogy az igényeinek megfelelő típusú és méretű szivattyút válassza ki. Vegye figyelembe az olyan tényezőket, mint a víz forrása és rendeltetési helye, a szükséges áramlási sebesség és nyomás, az áramforrás és rendelkezésre állás, a környezeti feltételek és a költségvetés.
- A szivattyú telepítésekor és működtetésekor kövesse a gyártó utasításait és biztonsági előírásait. Használja a megfelelő szerszámokat, szerelvényeket, tömlőket és tartozékokat. Rögzítse szilárdan a szivattyút és a csöveket, és kerülje el a szivárgásokat, elgörbüléseket és kanyarodásokat. Ellenőrizze az elektromos csatlakozásokat és a földelést.
- Használat előtt mindig tesztelje a szivattyút!
- Végezze el a szivattyú rendszeres ellenőrzését és karbantartását. Tisztítsa és kenje meg a mozgó alkatrészeket. Cserélje ki vagy javítsa ki az elhasználódott vagy sérült alkatrészeket. Ellenőrizze a szivattyú teljesítményét és hatékonyságát. Tartson nyilvántartást a szervizelési előzményekről és a garanciális információkról.
- Védje a szivattyút a szélsőséges hőmérséklettől, nedvességtől, portól, törmeléktől és vandalizmustól. Használaton kívül tárolja a szivattyút száraz, szellőztetett és biztonságos helyen. Fedje le a szivattyút ponyvával vagy takaróval, ha az időjárási elemeknek van kitéve.
- Hosszabb ideig tartó használaton kívüli használat esetén ürítse ki a szivattyúból a vizet és az üzemanyagot.
A különböző vízelvezető rendszerek és megoldások előnyei és hátrányai
A vízelvezető rendszerek és megoldások olyan módszerek vagy eszközök, amelyek segítenek eltávolítani a felesleges vizet egy adott területről. Két fő kategóriába sorolhatók, így természetes és mesterséges rendszerekről beszélhetünk.
A természetes vízelvezető rendszerek és megoldások azok, amelyek a természetes folyamatokra vagy tulajdonságokra támaszkodnak a víz elvezetésében. Ezek közé tartozik a beszivárgás, a párolgás és a transzpiráció, ami a növények által felszívott és a leveleiken keresztül kibocsátott víz folyamata.
A mesterséges vízelvezető rendszerek és megoldások azok, amelyek ember által készített szerkezetekre vagy eszközökre támaszkodnak a víz elvezetéséhez. Ide tartozik a szennyvíz infrastruktúra, az elvezető árkok, a házi- és kommunális víztározók.
Minden vízelvezető rendszernek és megoldásnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, így akit komolyabban érdekel a téma, érdemes a saját lakóhelyén utánajárnia a különböző tényezőknek, lehetőségeknek.
Miért alakulnak ki villámáradások egyre gyakrabban?
A hirtelen esőzés sajnos mind jól ismertebb időjárási eseménnyé válik hazánkban éppen úgy, mint egész Európában a klímaváltozás hatásaként.
Különböző tényezők okozhatják, például meleg és nedves légtömegek, alacsony nyomású rendszerek, zivatarok. A villámáradások akkor keletkeznek, amikor az érkező víz mennyisége meghaladja a talaj, a vízelvezető rendszerek vagy a vízfolyások elnyelő- vagy csatornázási képességét.
Ott is lehet villámárvíz, ahol még az öregek sem láttak ilyet
Egy kis patak, vagy vízfolyás percek alatt hatalmasra duzzadva léphet ki a medréből és moshat el mindent maga előtt. Hirtelen áradások bárhol előfordulhatnak, de épített területeken gyakoribbak, ahol az olyan vízzáró felületek, mint a térkő, a beton és az aszfalt, csökkentik a talaj vízelnyelő képességét és gyorsítják a lefolyást a magasabb területek felől.
A hirtelen esőzések és áradások következményei súlyosak és költségesek lehetnek
Az árvíz tönkreteheti az épületeket, az infrastruktúrát, a berendezéseket, a bútorokat és a tárgyakat. Emellett penészesedést, korróziót, elektromos veszélyeket és a házaknál falrepedést, megsüllyedést is okozhat. Alámoshatja az utakat, a lezúduló sár, hordalék és kövek elboríthatják a kerteket.
A villámárvíz egyaránt fennakadásokat és súlyos károkat okoz a vállalkozásoknak, a közlekedésnek, a mezőgazdaságnak. Csökkentheti az ingatlanok értékét, növelheti a biztosítási díjakat, és költséges javításokat és helyreállítási erőfeszítéseket igényelhet.
Mit tehet Ön a villámárvizek elleni védekezésért?
Az elmúlt években Magyarországot többször is sújtotta heves esőzés miatti árvíz, amelyek súlyos károkat és fennakadásokat okoztak például Nógrádsipeken, Gyöngyöstarjányban, Kétyen, Horvátzsidányban, Nagybárkányban - sajnos hosszú lenne a lista.
Magyarországi háztulajdonosként, vagy ipari üzemcsarnok fenntartójaként érdemes néhány megelőző intézkedést tennie, hogy megvédje ingatlanát és családját, munkahelyét a hirtelen lezúduló esőzésektől és árvizektől.
Fektessen be egy saját búvárszivattyúba, amely árvíz esetén segít gyorsan elvezetni a vizet a pincéből, a garázsból vagy a kertből. A Szivattyuk.hu szivattyú webshopban számos, az Ön igényeinek és költségvetésének megfelelő búvárszivattyút találhat.