Kerti szivattyú téliesítése
A kerti szivattyúk téliesítése nagyon fontos feladat, amelyet az elnevezéssel ellentétben már az őszi hónapokban, az első fagy előtt érdemes megtenni.
Kerti szivattyú téliesítése lépésről-lépésre
A kerti szivattyúk téliesítése nagyon fontos feladat, amelyet az elnevezéssel ellentétben már az őszi hónapokban, az első fagy előtt érdemes megtenni.
Tartalomjegyzék:
Mindenesetre ne a naptár alapján, hanem az aktuális időjáráshoz igazítsuk a kerti szivattyú téliesítését. Ez azért lényeges, mert az elmúlt években elég szeszélyes időjárás volt jellemző az országban, így mindenképp az időjárást nézzük, nem pedig azt, hogy ősz van-e vagy már tél.
Miért fontos a kerti szivattyú téliesítése?
Mivel egy minőségi kerti szivattyú vásárlása hosszú távú befektetésnek minősül, így érdemes vigyázni erre a hasznos kis berendezésre, hogy meg tudjuk növelni a szerkezet élettartamát. Ehhez kiváló módszer a kerti szivattyú téliesítése, mely során meg tudjuk óvni a szivattyú elektromos alkatrészeit a téli fagytól, a vízzel való közvetlen érintkezéstől, az elárasztástól, a megázástól vagy a gyakran észrevétlen páralecsapódástól is.
Mi történik akkor, ha elfelejtjük téliesíteni a kerti szivattyút?
1.) Tönkremehet a szerkezet
A kerti szivattyú egy robosztus, de számos érzékeny kis alkatrészből álló eszköz, amely igen érzékeny a téli fagyokra. Ez azért van, mert a szerkezetben lévő víz belefagyhat a csövekbe és a kisebb-nagyobb alkatrészekbe is. Mivel a víznek nagyobb a térfogata megfagyott formában, mint folyékony halmazállapotban, így szétrepesztheti a kényes alkatrészeket a szivattyúban, amely ezután akár teljesen használhatatlanná is válhat.
2.) Pénzpocsékolás
A téli fagy ellen könnyű megóvni a szivattyút, így ha nem akarjuk, hogy a hosszú távú befektetésünk értelmét veszítse, feltétlenül védjük meg a téli mínuszoktól a berendezést.
3.) Nem lesz biztonságos a későbbi működése
Nemcsak a szerkezet épsége miatt fontos a téliesítés, hanem a későbbi biztonságos működés miatt is. Így ha sikerül megfelelően téliesíteni a szivattyút, akkor tavasszal nem kell attól tartanunk a tavaszi kerti munkálatok megkezdése során, hogy egyes alkatrészek megrongálódnak vagy cserére szorulnak.
4.) Egyes gyártók azt ígérik, hogy kibírja majd a szivattyú a téli fagyokat
Vannak olyan szivattyúk, amelyekre előszeretettel ráírják a gyártók, hogy bírják a téli fagyokat is. Ne dőljünk be ezeknek, hiszen a legtöbb szerkezet a téli fagy idején igenis károsodik valamilyen mértékben, amelyet úgy a legegyszerűbb kezelni, ha megelőzzük a bajt.
Hogyan kell téliesíteni a kerti szivattyút?
Az alábbiakban leírjuk lépésről lépésre, hogy milyen feladatokat érdemes megcsinálni ahhoz, hogy a következő tavasszal ne kelljen bajlódni a szivattyúval. Így a tavasz beköszöntével csak vissza kell tennünk a helyére, csatlakoztatni, s nem kell amiatt idegeskedni, hogy vajon mi baja lett a szerkezetnek a téli fagyok után.
1.) Zárjuk el a fővízcsapot
A fővízcsapot vagy más néven téli csapot Magyarországon a szakemberek a föld alá helyezik, általában olyan 80 cm mélyre, mely egyébként itthon a fagyhatár is egyben. Érdemes emiatt a fővízcsapot valahol a kert alján keresni, egy vízaknában.
A fővízcsap egy öntöttvas elem, amely körülbelül akkora, mint egy ember ökle, s általában négy különféle méretű csatlakozási pont található rajta. Első lépésként tehát zárjuk el ezt a csapot.
Tipp: Mivel ezt a csapot ritkán használjuk, így lehet, hogy szabad kézzel nehéz lesz elzárni. Érdemes lehet emiatt egy erős csavarhúzót beletenni a csap tekerőjébe, s ezt használni, hogy el tudjuk tekerni. Ennek hiányában egy harapófogóval vagy csőfogóval is el tudjuk zárni a csapot.
2.) Áramtalanítsunk!
A szivattyú ugyan egy mechanikus eszköz, viszont az olyan szivattyúvezérlők, mint például a nyomáskapcsolók vagy a frekvenciaváltók már áramot igényelnek. Ezeket mindenképpen áramtalanítsuk, mielőtt a következő lépésre térnénk át.
3.) Tegyünk vödröket a kerti csapok alá!
A következő lépés előtt érdemes az összes kerti csap alá egy vödröt vagy víztartálynak használt hordót tenni. Így a következő lépés során meg tudjuk őrizni, s később felhasználni a csapokból kifolyó vizet.
4.) Nyissuk meg az összes kerti csapot!
Ez a lépés azért fontos, hogy a rendszerben lévő megmaradt víz távozni tudjon, hogy a téli fagyok során ne tudjon a csövekbe és az alkatrészekbe belefagyni a víz. A vödörnek most jó hasznát vesszük ebben a lépésben, hiszen így fel tudjuk használni később a most kifolyó vizet például a benti növények öntözésére.
5.) Nyissuk ki a leeresztő szelepeket is!
Mivel nem mindig tud az összes bent maradt víz magától kifolyni a rendszerből, érdemes lehet kompresszorthasználni, hogy tökéletes legyen a végeredmény.
6.) Szereljük le a szivattyút a vízhálózatról!
A legtöbb forgalomban lévő szivattyú nem bírja telet, így le kell szerelnünk a szivattyút a hálózatról.
Tipp: Ha nincsenek meg a megfelelő szerszámaink, illetve fizikailag nem bírjuk el magát a szerkezetet, ne kísérletezzünk, hanem hívjunk egy szakembert. Így nemcsak a szivattyú leszerelése lesz biztonságos, hanem ilyenkor meg is kérhetjük a szakembert, hogy nézze át a szerkezetet, s ellenőrizze az alkatrészek épségét.
7.) Figyeljünk a szivattyú megfelelő tárolására!
Miután sikerült lecsatlakoztatni a vízhálózatról a szivattyút, fontos, hogy a szerkezetet a téli fagytól védve tároljuk.
Mire figyeljünk a szivattyú tárolása során?
- Ne érje fagy, hiszen elrepedhetnek így a kényes alkatrészek benne.
- Ne érje pára, mert az lecsapódik, és megfagyhat, illetve rozsdásodást is okozhat.
- Jól szellőző, védett helyen tároljuk.
Téliesítés után a szivattyú karbantartása is fontos
A kerti szivattyú téliesítése remek alkalom arra, hogy ellenőrizzük a szerkezet épségét, hiszen bizonyos alkatrészek elkophatnak az idő múlásával. Amennyiben nem értünk hozzá, érdemes lehet a tél elején és a tavaszi időszakban felkeresni egy szakembert, aki elvégzi a téliesítést, illetve a karbantartást is.
Meglévő vagy tervezett kút szivattyúzásával kapcsolatban rendszeresen felmerül ügyfeleinkben a kérdés, hogy vajon melyik szivattyú az előnyösebb, a jobb?
Tapasztalataink szerint az érdeklődők túlnyomó többsége nincs tisztában azzal, hogy mit jelentenek bizonyos fogalmak: maximális folyadékszállító kapacitás, maximális emelőmagasság. Ezek megértéséhez érdemes tisztázni néhány dolgot.
Azoknak, akik többet szeretnének tudni a szivattyúkról, vagy úgy szeretnének szivattyút vásárolni, hogy tudni akarják mit és hogyan vásároljanak.