Szivattyú javítás házilag vagy műhelyben?
Neki álljak-e a a meghibásodott szivattyú javításának magam, vagy inkább vigyem szervizbe?
Szivattyú javítás
Érdemes megjavítani a régi szivattyút?
Vannak bizonyos jelei annak, amikor a berendezés készül beadni a kulcsot, ekkor válik elkerülhetetlenné a szivattyú javítás. Olykor minden előjel nélkül azonnal leáll és nem lehet működésre bírni, máskor pedig a zajosabb működés egyértelmű jele a közeledő gondnak. De a rendszer hatékonysága is csökkenhet a kopás, használódás során. A lényeg, hogy amennyiben lehetséges, ne várjuk meg, amíg teljesen tönkremegy mert könnyen lehet, hogy egyszerűen orvosolható a hiba.
Felmerül tehát a kérdés, hogy mikor érdemes a javítással foglalkozni? Nem lenne jobb inkább beszerezni egy teljesen új modellt? Biztonságos a szivattyú javítás házilag? Hogyha egy régebbi modellről van szó, akkor nem nagy a kockázat. Ha valamiért nem sikerül megjavítani akkor még mindig beszerezhetünk egy új szivattyút. A szakszerű javítás költsége és az új alkatrészek beszerzése modelltől függően olyan összeget vonhat maga után, amitől a szivattyú javítás nem számít már költséghatékony megoldásnak. Egyszerűbb dolgokat ügyesebb kézzel meg lehet javítani, elegendő csak megfelelő szivattyú alkatrészt beszerezni.
Hogyan fogjunk hozzá a szivattyújavításhoz?
Amennyiben úgy döntöttünk, hogy belevágunk magunk, akkor a javítást mindig a hiba keresésével kell elkezdenünk. Biztos, ami biztos kezdjük a legtriviálisabbal: kap áramot a szivattyú motorja? Győződjünk meg róla, hogy nincs olyan probléma, ami miatt nem jut el a motorhoz a feszültség. Aztán áramtalanítsunk és csak ezt követően kezdjünk csak hozzá s szétszedéshez.
Ismerni kell a szivattyú felépítését Hiszen köztudott, hogy nagyon sokféle típus létezik, ezért tisztában kell lennünk az adott modell adottságaival. Szerezzünk be szerviz ábrát a megfelelő szétszereléshez. Miközben szétszereljük a hibásnak vélt részt már gyakorlatilag hibakeresést is folytatunk. A hibakeresés során pedig megállapíthatjuk, hogy mechanikai vagy elektromos meghibásodással állunk-e szemben.
Amint rájövünk, hogy mi a probléma, sokkal könnyebb dolgunk lesz a helyreállításával. Nehéz dolgunk akkor lesz, hogyha a szivattyú leégett. Ha mindenképp a szivattyú javítás mellett döntünk de nem vagyunk biztosak magunkban, akkor inkább forduljunk egy profi szivattyú szervizhez, mert vannak feladatok, amit házilag nem tudunk elvégezni, ilyen például például az elektromágneses tekercselés vagy ha egyes elektronikai alkatrészek műgyantával kiöntöttek netán nincs megfelelő szerszámunk a munka elvégzéséhez. Vissza térve a tekercseléshez: itt olyan tényezőket kell figyelembe venni, mint a huzalátmérő, illetve a menetek száma. Macerás dolog az biztos.
Mire jó egy javított szivattyú?
Ha sikerült a szivattyú javítás, akkor tartalékként még akkor is jó szolgálatot tehet a javított szivattyú, ha már nem nyújtja újkori teljesítményét. Jól fog jönni, amikor egy nyugodtnak ígérkező hosszú nyári hétvége első estéjén szembesülünk, hogy valami galiba adódott a pár éves szivattyúval.
Néhány tipp a szivattyú meghibásodások elkerüléséhez
Szárazonfutás
A szivattyúk egyik legnagyobb ellensége a szárazonfutás. Ennek során nagyon egyszerűen az történik, hogy a szivattyú vízszállító egységében az ún. hidraulikában valamilyen okból kifolyólag (például mert elfogyott a kútból a víz) nincs elegendő folyadék, így a forgás és súrlódás során keletkező hő nem tud elvezetődni és az alkatrészek túlhevülnek. Például az ejektorban lévő kopáscsökkentő betét összeér a járókerékkel, amitől az egyszerűen szinte leesztergálódik.
Emiatt fontos az olyan rendszer kiépítése, ami tartalmaz szárazonfutás elleni védelmet. Ezek külön eszközök, amelyekkel hatékonyabb öntözőrendszer vagy házi vízmű alakítható ki. A korrekt védelem jelentősen növeli a szivattyú élettartamát. De, ha a vízhiányvédő nyomáskapcsolón elállítják a kapcsolási értéket, akkor a védelem sem kapcsol be, bánjunk tehát körültekintően a nyomásérték állításával, sőt ha nem muszáj ne állítsuk el!
Visszacsapó szelep nem zár le
Problémát jelenthet hogyha valami miatt a visszacsapó szelep nem tud lezárni. Ez általában akkor szokott előfordulni, amikor a beszívónyíláson keresztül valamilyen szilárd szennyeződés (apró kavics vagy fadarab) bejut a visszacsapó szelepbe. Akkor is előállhat ez, hogyha a visszacsapó szelep tömítőgumija egy idő után elöregszik és elreped. Ennek a cseréje viszonylag egyszerű és egy új gumi beszerelését követően, ismét tökéletesen fog működni a szelep.
Telepítés és téliesítés
A házi vízművek és a kerti szivattyúkat egyaránt védett száraz helyre kell telepíteni, mert ezeket tönkre tehetik az időjárási körülmények. Egy bevizesedett, korrodált berendezés javítása már egyáltalán nem egyszerű feladat.
Gondoskodjuk a megfelelő téliesítésről. Egy szétfagyott szivattyúnak néha már nem gazdaságos a javítása. Inkább szereljük le a szivattyút és tegyük el következő szezonra, jobban járunk így mintha rögtön a szervizben kezdenénk a tavaszt.
A szivattyú kopása természetes folyamat
Minden szivattyú a működése során a vízzel (folyadékkal) érintkezve lassan de biztosan kopik. Ez teljesen normális, ám emiatt idővel a szivattyú veszíteni kezd a nyomásából. Ekkor mindenképpen érdemes megnézni a járókereket. De ha a járókerékhez hozzá kell nyúlni, akkor a tengely tömítést és a háztömítést is érdemes cserélni.
Hogyha valamilyen jelentősebb meghibásodás következik be egy öregebb szivattyún, akkor joggal elgondolkodhatunk azon, hogy most már valóban itt lenne az ideje egy új modellt vásárolni a szivattyú javítás helyett.
Minden bizonnyal egy vadonatúj Pedrollo, WILO vagy Grundfos sokkal energiatakarékosabb, mint a régi, javításra szoruló változat. Az energiaigény közötti különbség pedig hatalmas lehet a régi 15-20 éves típusnál és az új modell között. Való igaz, hogy egyszerre nagy kiadásnak tűnhet, ám ez egy bizonyos idő után megtérül.
A karbantartás csodákra képes
A fűtési keringető szivattyúk tervezésénél, a gyártók igyekeznek minimálisra csökkenteni a szervizigényt. A lerakódásokkal viszont számolni kell, ami könnyen vezethet meghibásodáshoz. Hogyha sikerül szétszedni a keringető szivattyút, akkor az alkatrészek megtisztogatásával indulhat a szivattyú javítása.
A fűtési szivattyúk jellemző problémája a hosszabb állást követő beszorulás. A modernebb szivattyúk ezt kiküszöbölik azzal, hogy időnként még szezonon kívül is megforgatják a szivattyút egy nagyon rövid ideig. Ha gyanítjuk, hogy a fűtési keringető szivattyú megszorult, akkor van néhány lehetőségünk a probléma megoldására. Néhány típus tengelye kívülről egy csavarhúzóval is megforgatható, de előfordulhat, hogy nem ilyenünk van. Első lépésben teljesen áramtalanítanunk kell a készüléket. Ezt követően biztonságosan kilazíthatóak a csavarok. Így már hozzáférhetünk a tengelyhez, amit megpróbálhatunk megmozdítani. Hogyha nem mozdul, akkor valószínűleg a felgyűlt szennyeződések miatt beragadt. Szerencsénk van, hogyha nem a kondenzátor vagy a motor hibásodott meg, mert a lerakódásokat viszonylag egyszerűen eltűntethetjük. Az ideális az lenne a szivattyú javítás során, hogyha alkatrészeire bontanánk a berendezést és mindet egyenként tisztogatnánk meg. Minél simább felülettel rendelkeznek a megtisztított alkatrészek, annál több idő múlva kell ismét számoljunk a lerakódások megjelenésével. Szétszereléskor ügyeljünk rá, hogy a tömítéseket ne sértsük meg.
Hogyha nem járunk sikerrel, akkor nem marad más, mint a szivattyú szerviz. Ilyenkor nem árt, ha van kéznél egy pót keringető szivattyú, hogy a szerelés időtartama közben ne maradjunk víz és fűtés nélkül.
Szivattyú javítás szakszerűen
A biztos siker kulcsa a szakember és az ő tudása, rutinja. Egy profi, minőségi szolgáltatást érthetően nem múlhat felül semmilyen házilagos szerelés. Abban viszont a szakemberek is egyetértenek, hogy rendszeres karbantartással megelőzhető a meghibásodás. A karbantartás gyakorisága sok mindentől függhet. Például a szivattyú típusától és a használat gyakoriságától. Szivattyúja válogatja, hogy mennyi időközönként érdemes ránézni, de a kerti szivattyúkat tavasszal és ősszel a fűtésieket pedig szezon előtt hetekkel és szezon végén érdemes megnézni.
Egyes szivattyúk esetén egy profi szerelő akár a helyszínen is képes elvégezni a javítást. Ezt követően a berendezés ismét üzembehelyezhető. Komolyabb hiba esetén a javítás a műhelyben történik. A szakszerű szivattyú javítás végén a műhelyben próbapados tesztelésnek vetik alá a megjavított modelleket. Ennek köszönhetően, az ügyfelek egy teljesen felújított és tesztelésnek alávetett terméket kapnak vissza, ami garantáltan üzemképes marad éveken keresztül.