A búvárszivattyú működése
Néhány alapvető tudnivaló a búvárszivattyú működésével kapcsolatban
A búvárszivattyú működése rendkívül megbízható, éppen emiatt vált olyan népszerűvé, mivel jól bevált gépészeti berendezésként tekintenek rá. A segítségével minden gond nélkül átszivattyúzható a tiszta víz, de medencék és pincék kiürítésére is tökéletesen megfelel, amennyiben a megfelelő kivitel mellett döntünk. A felépítésének köszönhetően víztelenítésre is használható, tehát aknák és alagsori helyiségek, emésztőgödrök esetében szintén alkalmazható.
Miben rejlik a hatékonysága?
A membrános elven üzemelő búvárszivattyú működési alapelve egyszerű és megbízható, gyakorlatilag nem igényel semmilyen karbantartást. Éveken keresztül képes a problémamentes üzemelésre rendeltetésszerű használat mellett. Gyakran éppen emiatt lép fel hiba a búvárszivattyú működése során, mert rosszul használják.
A modern centrifugál búvárszivattyúkkal sem kell különösebben foglalkozni, általában teljesen gondoktól mentes működésre számíthatunk. Működési elvüket tekintve ezek többlépcsős centrifugál szivattyúknak tekinthetők, melyeket alkalmassá tettek a víz alatti működésre.
Egy speciális búvárszivattyú a sűrített levelgő meghíjtású membránszivattyú. Ezekben a gépekben két membrán tárcsa található, ezeket köti össze egy központi tengely. Ezek a membránok választják el a gépben található üst és levegőkamrákat egymástól. A levegőkamrákat és a kintről beáramló levegőt egy speciális szelep szabályozza, így kerül át egyik kamrából a másikba. A sűrített levegő mozgása mozgatja a membránt. A membrán elmozdulásával alakul ki a szívóhatás a búvárszivattyú működése közben. A szívóhatás kialakulásakor beáramlik a folyadék, majd ellenkező irányba mozdul el a membrán a levegőszelep váltásakor, ami kiszorítja a folyadékot a folyadékkamrából. Egyáltalán nem tartozik a bonyolult rendszerek közé, ezért a meghibásodás lehetősége alacsony. Hogyha mégis megtörténik, akkor valószínűleg a javítás egyszerűen kivitelezhető és nem kell miatta másik búvárszivattyút vásárolni.
Mi alapján válasszunk búvárszivattyút?
Ehhez előzetesen többféle dolgot kell megállapítanunk, mert csak így garantálható a búvárszivattyú megfelelő működése. Természetesen nem mindegy a teljesítmény. Mindig az adott feladathoz mérten válasszuk ki az adott berendezést! Elsősorban vegyük figyelembe, hogy mekkora az a mennyiség, amit mozgatni szeretnénk. A nyomómagasság szintén fontos adat, amivel nem árt tisztában lenni a vásárlás során. Ha a nyomómagasság túl alacsony, akkor gond lehet a folyadék felszínre juttatása közben, ami a búvárszivattyú működésében hibához vezethet. Mivel nemcsak tiszta víz szállítására lehet használni ezeket a berendezéseket, ezért fontos meghatározni, hogy milyen kémiai összetételű közeggel tervezzük használni. Ez alapján kell kiválasztani az anyagát, hiszen az nem léphet reakcióba a szállított folyadékkal. Amennyiben a szivattyúzott folyadék szilárd részecskéket is tartalmaz, a maximális szemcseméret is döntő szempont lehet a búvárszivattyú működése során. A hatékonyságát a környezeti hőmérséklet is befolyásolhatja, amiben üzemszerűen működni fog, ezért ez is lényeges tényezőnek számít vásárláskor. Továbbá, az igényelt maximális emelőmagasságot is vegyük figyelembe az adott modell esetében! Nagyjából ezen kritériumok alapján ki lehet választani a megfelelő változatot. Így máris megtettük az első lépést annak érdekében, hogy a búvárszivattyú működése megfelelő módon valósuljon meg a gyakorlatban.
A búvárszivattyú működése a beszerelést követően
Mindenképp ügyeljünk arra, hogy engedjük le a kút fenekéig, majd egy kicsit húzzuk felfelé, mert csak így fog megfelelően működni.
Figyeljünk arra, hogy a membrános búvárszivattyú használata esetén, annak működése közben általában felkavarja az üledéket, mivel rezeg a kút alján. Ez alapjában nem okoz gondot, mivel a felszívott kis részecskék a vízzel együtt távoznak szivattyúzás közben. Ha nagyobb szennyeződésekről van szó, akkor megoldásként egy körbetekert szúnyoghálóval védekezhetünk, ami megakadályozza az eltömődést.
Mindezt elekrülhetjük, hogyha modern búvárszivattyút választunk, ahol nincs rezgés és így jobban kímáljük a kutat is.
Mi akadályozhatja a búvárszivattyú működését?
Az üzemeltetési problémák jelentik a legnagyobb gondot, mivel sokan csak a beüzemelést követően nézik át a használati utasítást, ezért helytelenül kötik be a szivattyút. Ha elég időt és energiát fordítunk a beszerelésre, akkor sokkal kisebb az esélye annak, hogy akadályokba ütközünk a búvárszivattyú működésével kapcsolatban. Amennyiben nem boldogulunk a művelettel, akkor mindenképp kérjük egy szakember segítségét! A búvárszivattyú működésének az élettartama motorvédővel növelhető. Ez a szerkezet ügyel arra, hogy a villanymotor ne menjen tönkre. Rendszerint a túl gyakori be- és kikapcsolás terheli leginkább a berendezést, viszont a motorvédő beépítését követően, a szükségtelen indítások száma csökkenthető. A szivattyú védelem alkalmazásával kizárhatóak bizonyos okok egy esetleges meghibásodás során.
Mire nem alkalmas a búvárszivattyú?
A búvárszivattyú rendkívül sok helyen alkalmazható. Azonban ha nincs nagy emelési vagy nyomás igényünk, akkor ehhez egy önfelszívó szivattyú sokkal jobb megoldás.
Miért érdemes búvárszivattyút választani?
Többek között azért, mert rendkívül energiatakarékos, ezért alkalmas a havi költségek csökkentésére, mert egy ilyen berendezéssel táplált rendszer kevés energiát emészt fel amennyiben szakember álrtal került kiválasztásra. Gyakran gondot okozhat, ha a szivattyú túl hangos, emiatt viszont nem kell aggódjunk, amennyiben búvárszivattyút használunk, mivel ez rendkívül csendesen a kútban működik. A karbantartás mindig problémát szokott jelenteni, mert olykor túlságosan időigényes folyamatnak számít és előfordulhat, hogy ez nem is túl egyszerű. A búvárszivattyú esetében szintén piros pont, hogy csak minimális karbantartást igényel. Megfelelő működés esetén is érdemes 2 évente szakemberrel ellenőriztetni, mert így elkerülhető a komolyabb meghibásodás. A légtelenítés szempontjából, a búvárszivattyúval nem kell sokat bíbelődni, ezáltal időt spórolhatunk meg, kényelmesebb is a használata ebből a szempontból. Ez a fagymentesítéssel kapcsolatban is elmondható, hiszen ez sem jelent befolyásoló tényezőt a búvárszivattyú működésekor. A téliesítés során elég kiengedi a szivattyúból és a csövekből a vizet, mert egy kemény fagy szétrepesztheti ezeket.
Mit tegyünk, hogyha meghibásodást tapasztalunk?
Bármennyire is strapabíró és igénytelen a karbantartást illetően, sajnos egy idő után a búvártszivattyú felett is eljár az idő, a folyamatos igénybevétel és a mozgó alkatrészek kopása miatt. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy meg kéne válni a régi berendezéstől. A rendszeres szervizeléssel az esetleges hibák korán észlelhetőek és kiküszöbölhetőek, amivel növelhető az élettartam.
Magyarországon számos helyen, kertekben, családi házaknál de akár ipari üzemekben is fúrt- vagy (egyes esetekben és elsősorban házaknál) ásott kutakból nyert vízzel öntöznek, locsolnak vagy látják el a legkülönbözőbb felhasználásokat tiszta vízzel.
Vajon melyik az öt leggyakrabban vásárolt csőbúvár szivattyú?
Gondolatok a csőbúvár szivattyúk típusairól és felhasználási területeiről
Meglévő vagy tervezett kút szivattyúzásával kapcsolatban rendszeresen felmerül ügyfeleinkben a kérdés, hogy vajon melyik szivattyú az előnyösebb, a jobb?