A centrifugál szivattyú működése
Nézzünk meg egy videót a centrifugál szivattyú működéséről
Manapság a legelterjedtebb szivattyúk a perdületváltozás elvén működő úgynevezett centrifugál szivattyúk. A legtöbb folyadékszivattyú ezt az egyszerű elvet használja arra, hogy a szállított víz (vagy egyéb folyadék) mozgási energiáját megnövelje.
A centrifugál szivattyú működés elve a következő: a járókerék forgó mozgása egy mesterséges örvényt kelt. A folyadék a járókerék be annak tövénél lép be és a széleinél lép ki abból. A belépő folyadék a járókerékben kiképzett lapátok közt a forgó mozgás és a járókerék lapátok ívének együttes hatására a tengelytől távolodó mozgásra kényszerül, fokozatosan felgyorsulva. Ezzel egyfajta mesterséges örvény képződik.
A következő videó segít a működési elv megértésében:
A videón egy egylépcsős, úgynevezett egyfokozatú csigaházas szivattyú működési elve látható. Léteznek ettől eltérő többlépcsős kivitelű centrifugál szivattyúk, melyeknél a további lépcsők a nyomás fokozását szolgálják azon az egyszerű elven, hogy az egyes fokozatok vagy lépcsők, lényegében önálló szivattyúnak tekinthetőek. Ezeknek a lépcsőknek a nyomóágát a következő lépcső szívóágához vezetik, így a sorban következő fokozat egy magasabb nyomásról kezdve emeli tovább a folyadék nyomását. Ezen az elven elvileg korlátlanul lehetne növelni a folyadék nyomását, azonban ennek gátat szab a tengely forgatásához szükséges energia és a szerkezeti elemekre jutó különféle fizikai erők.
Ennek ellenére nem ritka - különösen a csőbúvár szivattyúknál - a harminc közeli lépcső szám sem. Ekkor természetesen kisebb méretű járókerékről beszélünk. A járókerék és a ház együttesét nevezik hidraulikának. A hidraulikát egy motor forgatja meg. Gyakori, hogy a villanymotor tengelyére építik a hidraulikát, azt a kiépítést monoblokk centrifugál szivattyúnak nevezzük. Ez a kivitel azért is előnyös, mert kisebb helyet foglal valamint ellentétben a hagyományos kiépítésű, a hidraulikát és a meghajtó motort elkülönítetten elhelyező építési formával nem szüksésges a szivattyúnak nincs szüksége egy alapkeret vázra.
Nagyobb teljesítmény esetében azonban előnyösebb a hagyományos centrifugál szivattyú építési forma, mivel az üzemletteés, ellenőrzés és karbantartás könyebben elvégezhető.
Azoknak, akik többet szeretnének tudni a szivattyúkról, vagy úgy szeretnének szivattyút vásárolni, hogy tudni akarják mit és hogyan vásároljanak.
Tapasztalataink szerint az érdeklődők túlnyomó többsége nincs tisztában azzal, hogy mit jelentenek bizonyos fogalmak: maximális folyadékszállító kapacitás, maximális emelőmagasság. Ezek megértéséhez érdemes tisztázni néhány dolgot.
A szivattyúkat a korábbi cikkekben említett tudásunk birtokában tudjuk kiválasztani, de jogosan merül fel a kérdés, hogy mihez képest? Azaz, hogyan tudom eldönteni, hogy nekem mekkora szállítókapacitásra és ehhez tartozóan mekkora emelőmagasságra van szükségem?