Tudnivalók a nyomáskapcsolókról röviden
Rövid, általános jellegű ismertető a nyomáskapcsolók szerepéről, valamint néhány tudnivaló a szivattyúk üzemeltetésével kapcsolatosan.
Mire való a nyomáskapcsoló?
Nyomáskapcsolót akkor alkalmazunk, ha szeretnénk automatizálni a szivattyú be- és kikapcsolását.
Hogyan működik a nyomáskapcsoló?
A nyomáskapcsolóérzékeli a nyomáscsökkenést (például mert kinyitottunk egy kerti csapot) a csővezetékben és amikor a nyomás eléri az előre beállított bekapcsolási értéket, feszültség alá helyezi a szivattyút, azaz bekapcsolja azt. A kikapcsolás menete ennek az ellenkezője, azaz amikor a nyomáskapcsoló érzékeli, hogy a csővezetékben az előre beállított kikapcsolási nyomásérték fölé emelkedett a nyomás, kikapcsolja a szivattyút. Ezek a kapcsolók előre beállított gyári be- és kikapcsolási értékekkel rendelkeznek, melyek az átlagos felhasználó számára többnyire megfelelőek.
Mire figyeljünk nyomáskapcsoló keresésekor?
Nyomáskapcsoló vásárlásánál ügyelni kell a kapcsoló működési nyomástartományára. Amennyiben a szivattyúnk zárónyomása (a zárónyomásról bővebben A szivattyúk adatairól című részben foglalkoztunk), meghaladja a nyomáskapcsoló működési tartományának felső értékét, válaszunk másik olyan kapcsolót amely megfelelő. Szükség lehet a nyomáskapcsoló egyedi, saját igényeinkhez jobban igazodó beállítására. Ehhez használjuk mindig a nyomáskapcsoló kezelési utasítását!
Röviden a nyomáskapcsoló beállításáról
A beállításhoz jól jöhet, ha tudjuk milyen elven is működik pontosan a kapcsoló. A legelterjedtebb nyomáskapcsolók rugós elven működnek. A kapcsoló belsejébe pillantva többnyire két rugót fogunk találni.
Az egyik rugó - általában a nagyobb - a bekapcsolási nyomásért (szaknyelven minimális nyomás) a másik rugó pedig az első rugóhoz képesti nyomáskülönbség (szaknyelven hiszterézis) beállítására szolgál.
Elsőként a hiszterézis állító csavar meglazítását követően mindig a bekapcsolási nyomást, majd azt követően pedig a kikapcsolási nyomást állítjuk be! Értelemszerűen, mivel a második rugó csak a nyomáskülönbséget állítja a bekapcsolási értékhez képest, így annak állításával a be- és kikapcsolási érték közötti tartományt szűkítjük vagy bővítjük. Nem érdemes ezt a nyomáskülönbséget 1 bar alá állítani. Az értékek beállításához használjunk manométert.
A nyomáskapcsolóval üzemelő rendszerekben szükség lesz hidrofor tartály alkalmazására. A hidrofor tartályokról bővebben a hidrofor tartályok működését bemutató cikkben esik szó, olvassa el azt a bejegyzést is!
Tapasztalataink szerint az érdeklődők túlnyomó többsége nincs tisztában azzal, hogy mit jelentenek bizonyos fogalmak: maximális folyadékszállító kapacitás, maximális emelőmagasság. Ezek megértéséhez érdemes tisztázni néhány dolgot.
Örvényszivattyúk vízhiányvédelme nyomás- és áramlásérzékelőkkel