Hogyan működik a hidrofor tartály
Érdemes megismerni a hidrofor tartályok alapvető működését. Erről írunk ebben a posztban.
A hidrofor tartály szerepe
A mai házi vízművek fontos eleme a hidrofor tartály. Ezen tartályok szerepe kettős, egyrészt csökkentik a szivattyú nyomóoldalán elhelyezkedő rendszerre gyakorolt nyomásütést, mely szivattyú elindulásakor jöhet létre. Léteznek természetesen olyan szivattyúk, amelyek lágyindításúak és egy enyhén emelkedő meredekségű görbe mentén emelik fel a motor és ezáltal a szivattyú fordulatszámát.
Aquasystem hidrofor tartály
Másrészt a hidrofor tartályok átmeneti tároló szerepet töltenek be. Ez a puffer szolgáltatás például házi vízellátáskor szükségeltetik, ugyanis ha nincs átmeneti tárolónk, már viszonylag kis mennyiségben kiengedett víz esetén is elindítaná a nyomáskapcsoló a szivattyút. Ennek igen egyszerű oka, hogy a víz nem összenyomható, emiatt a rendszerben található gázok (nyilván elsősorban a levegő) összenyomódása az, ami miatt minimális mértékben még egy zárt, vízes rendszerben is lehet egy pontig növelni és ezáltal tárolni némi nyomást. Ennek hártánya az, hogy amennyiben egészen kevés víz is kilép a rendszerből azzal együtt a meglévő nyomás is távozik. Ennek fordítottja is igaz, tehát egészen kevés víz mennyiséggel is lehet emelni a rendszer nyomását.
A hidrofor tartály működése
A régebben gyártott hagyományos hidrofor tartályok még azon az elven működtek, hogy egy zárt tartályba engedték be alulról a vizet, ezáltal összenyomva a tartáléy felső részében a levegőt. Ez azonban azzal a nem kívánatos jelenséggel járt együtt, hogy a bezárt levegő lassan-lassan eltávozott a vízel együtt. Napjainkban már gumimembrános tartályokat alkalmaznak, melyeknél a vizet és levegőt egy gumiréteg, gumizsák választja el hermetikusan egymástól. A gumizsák képes tágulni és a tartályban lévő levegő utánpótlására is ritkábban van szükség. De időközömként szükség van rá!
A tartály működés egyébként rendkívül egyszerű. A víz a rendszerből a tartály gumizsákjába kerül amikor a szivattyú üzemel. A levegő ekkor összenyomódik. A szivattyú kikapcsolásakor a víz beáramlása megáll. A rendszeren lévő vízvételi helyen megnyitott csapon keresztül a rendszerből a víz kifolyik, nyomását az tartályban összenyomott levegő biztosítja. Amint a rendszerben lévő víz nyomása a nyomáskapcsolón beállított bekapcsolási érték alá esik, a kapcsoló bekapcsolja a szivattyút.
Így működik a hidrofor tartály
Visszatérve a rendszerből kivett víz mennyiségére, fentiekből belátható, hogy hidrofor tartály beiktatása nélkül például már egy pohár víz kiengedése esetén is elindulna a szivattyú. Ezzel szemben ha van egy hidrofor tartályunk akkor az, hogy a szivattyú mikor kapcsol be kizárólag a tartály hasznos térfogatának függvénye. Az egyes tartályok hasznos térfogata eltérő, de mi azt tapasztaltuk, hogy nagy általánosságban egy-egy hidrofor tartály a névleges térfogatának körülbelül az egyharmadát képes tágulni, azaz a hasznos térfogata a névleges térfogat egyharmada.
NÉZZE MEG HIDROFOR TARTÁLYAINKAT »
Érdekesnek találta ezt a cikket?
Javasoljuk, hogy olvassa el az egyik legnépszerűbb bejgyezésünket, amely a szivattyúk adatairól és az ezzel kapcsolatos alapvető tudnivalókról szól!
Ha a csőbúvár szivattyúk iránt érdeklődik, akkor itt jelezük, hogy írtunk arról az öt búvárszivattyúról is, amit szintén látni kell csőbűvár szivattyú vásárlása előtt.
A házi vízmű tartálya fontos szerepet játszik a házi vízmű működése során
Bemutatjuk az 5 legnépszerűbb kerti szivattyút. Tulajdonságok, előnyök, hátrányok őszintén.
A szivattyúkat a korábbi cikkekben említett tudásunk birtokában tudjuk kiválasztani, de jogosan merül fel a kérdés, hogy mihez képest? Azaz, hogyan tudom eldönteni, hogy nekem mekkora szállítókapacitásra és ehhez tartozóan mekkora emelőmagasságra van szükségem?
Vajon melyik az öt leggyakrabban vásárolt csőbúvár szivattyú?
Tapasztalataink szerint az érdeklődők túlnyomó többsége nincs tisztában azzal, hogy mit jelentenek bizonyos fogalmak: maximális folyadékszállító kapacitás, maximális emelőmagasság. Ezek megértéséhez érdemes tisztázni néhány dolgot.