Mire ügyeljünk, ha vízszűrőt szeretnénk beépíteni a szivattyúnkhoz?
Vegyük végig a vízszűrő beépítéséval kapcsolatos alapvető tudnivalókat
Mire ügyeljünk, ha vízszűrőt szeretnénk beépíteni a szivattyúnkhoz?
A szivattyúk és a vízszűrők összekapcsolása egy olyan témakör, amely sokak számára hasznos lehet, legyen szó akár háztartási, akár ipari alkalmazásról. Ebben a bejegyzésben azzal foglalkozunk, hogy mire érdemes odafigyelni, ha vízszűrőt szeretnénk csatlakoztatni egy szivattyúhoz.
1. A szivattyú teljesítményének megértése
Először is fontos tisztában lenni a szivattyú teljesítményével. A vízszűrő beépítésekor ugyanis csökkenhet a szivattyú hatékonysága, hiszen a szűrő ellenállást jelent a vízáramlásban. Ezért fontos, hogy a szivattyú teljesítménnyel rendelkezzen ahhoz, hogy a szűrőn keresztül is képes legyen megfelelő mennyiségű vizet szállítani. Ugyanakkor a szivattyú szállítókapacitása egyből meghatározza az alkalmazható szűrőt is, hiszen a szűrőnek képesnek kell lennie átengedni a kívánt mennyiségű vizet.
2. A vízszűrő típusának kiválasztása
Különböző típusú vízszűrők léteznek, attól függően, hogy milyen szennyeződéseket szeretnénk eltávolítani. A komplett szűrő egy szűrőházból és a vízszűrő betétből áll.
A szűrőház magasága álatlában 5" vagy 10" lehet, ügyeljünk minidg a megfelelő méretű szűrőnbetétet válasszuk. A szűrőbetéteknek számos fajtája létezik feldattól függően válasszuk a megfelelőt. Amennyiben mechnaikai szűrést szeretnénk,akkor egy egyszerű szűrőhálós szűrőbetét is megfelelő. Ha a vízben nagyobb szemcséjű szennyeződések vannak, egy durvább szűrő lehet ideális, míg a finomabb részecskék eltávolításához finomabb szűrőre lehet szükség. Amennyiben a kellemetlen szagokat szeretnénk csökkenteni, akkor válasszuk valameiyk aktív szén szűrőt.
Fontos, hogy a szűrő, szűrőbetét típusa egyezzen és mellette megfeleljen a szivattyúzott víz minőségének.
3. Hova építsük be a szűrőt?
A szűrőt mindig a szivattyú nyomóoldalán kell elhelyezni, a szivattyú szívó oldalára szűrőt szerelni tilos! Ha valamiért mégsem tudjuk ezt elkerülni és belekényszerülünk egy ilyen kiépítésbe akkor ügyeljünk rá, hogy a szűrő és a szűrőbetét együttesen minimum a szivattyú szállítókapacitásának kettő-, kettő és fél szeresét képes legyen átengedni. Vegyük ilyenkor figyelembe, hogy még fokozottabban és sűrűbben kell majd a szűrőt ellenőrizni és tisztítani.
4. A szűrő ellenőrzése és tisztítása
A vízszűrők idővel eltömődhetnek, ami csökkenti a vízáramlást és növeli a szivattyú terhelését. Ezért rendszeres ellenőrzésre és tisztításra, időnként a szűrőbetét cseréjére van szükség. Fontos, hogy a szűrő karbantartása egyszerű és gyors legyen, hogy ne okozzon hosszabb üzemkimaradást. Használattól függően a szűrőre érdemes minél sűrűbben ránézni, minimum hetente például biztosan.
5. A hidraulikus rendszer egyensúlyának megőrzése
Ez egy elég nyilvánvaló dolog, de azért leírjuk, hogy ne érje szó a ház elejét. A szivattyú és a szűrő együttes használatakor fontos a hidraulikus rendszer egyensúlyának megőrzése. A szűrő beépítésekor ellenőrizni kell, hogy a rendszer továbbra is megfelelő nyomáson működik-e, és szükség esetén módosítani kell a szivattyú beállításain.
6. Megfelelő csatlakozások és tömítések
A vízszűrő szivattyúhoz való csatlakoztatásakor ügyelni kell a megfelelő csatlakozók és tömítések használatára. A rosszul illeszkedő vagy nem megfelelő minőségű csatlakozások vízszivárgást okozhatnak. Ez problémákat okozhat a nyomáskapcsolóval vagy áramláskapcsolóval üzemeltetett automatikus rendszerek például házi vízellátóknál és önöző rendszereknél, hiszen a folyamatosan kis mennyiségben elszivárgó víz rendszertelen, rövid bekapcsolásokhoz vezethet, ami hosszabb távon károsítja a szivattyú villanymotorját.
A szivattyúhoz vízszűrő csatlakoztatása során tehát több szempontot is figyelembe kell venni. De a legfontosabb a szivattyú teljesítményének megfelelő szűrő kiválasztása és a szakszerű beépítés. A rendszer ellenőrzés pedig elkerülhetetlen. Ha ezekre odafigyelünk, akkor a szivattyú és a vízszűrő hosszú távon is hatékonyan és problémamentesen működhet együtt.
Mi a teendő kerti szivattyút bekötésekor? Mire kell ügyelni? Tanácsok, tippek és trükkök
A kerti szivattyúk téliesítése nagyon fontos feladat, amelyet az elnevezéssel ellentétben már az őszi hónapokban, az első fagy előtt érdemes megtenni.
Vajon milyen típusú szivattyúk léteznek és melyik típus mire a legalkalmasabb? Ezt járjuk körül bejegyzésünkben.